Evropské komisi se údajně nezamlouvá smlouva o záchraně eura

Frankfurt nad Mohanem - Evropská komise zpochybňuje novou mezivládní smlouvu o záchraně eura, na níž se koncem minulého týdne dohodly země eurozóny. Úředníci z komise podle dnešního vydání německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung tvrdí, že stávající právní pravidla pro fungovaní Evropské unie jsou mezivládním smlouvám nadřazená.

Podle plánovaných změn má být skoro automatické trestání těch zemí, které poruší pravidla pro rozpočtovou disciplínu. Sankce by nově na rozpočtové hříšníky nedopadly jen v případě, že by jim je „odpustila“ kvalifikovaná většina zemí.

Nicméně Evropská komise tvrdí, že tuto novinku se uvést v život nepodaří, protože podle současného unijního práva, které má větší váhu než dohody mezi jednotlivými zeměmi, trestání funguje jinak. Nyní o tom, zda stát, který nedrží své veřejné finance „na uzdě“, má vůbec dostat trest, musí nejdříve rozhodnout ostatní členské země.

Zejména Německo se na summitu minulý týden snažilo ostatní země přesvědčit k tomu, aby souhlasily se změnou unijního práva tak, aby bylo snazší země nedodržující rozpočtovou disciplínu potrestat. Německá kancléřka Angela Merkelová současná pravidla přirovnala k „hrdlu lahve“, kde snaha potrestat rozpočtové hříšníky uvízne.

Summit EU k dluhové krizi
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Geert Vanden Wijngaert

Nicméně Británie změny v unijní smlouvě, s nimiž by muselo souhlasit všech 27 členských zemí, zablokovala. Sedmnáct zemí eurozóny se pak dohodlo na tom, že se ke změnám zavážou jen v mezivládní smlouvě. Státy, kde se eurem neplatí, si vzaly čas na rozmyšlenou.