Stát chce dotovat biometan, stejně jako předtím fotovoltaiku

Praha - Stát chce podporovat výrobu biometanu. Cena biopaliva na trhu s energiemi má být dorovnávána ze státního rozpočtu. Dotace však mohou spotřebitelům způsobit náklady kolem 17 miliard korun ročně a zapříčinit zvýšení cen energií podobným způsobem jako fotovoltaické elektrárny. Dnes to uvedla Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Vláda chce naplno spustit výrobu biometanu i přesto, že by musela prodané kilowatthodiny bohatě dotovat. Obdobně jako tomu bylo se solárními panely. Vitásková se snaží přesvědčit senátory, aby pasáž o biometanu z legislativy odstranili. Podpora biometanu, který by se z bioplynových stanic vpouštěl do plynárenské sítě, by totiž podle nového zákona mohla dosáhnout až 4 000 korun za megawatthodinu. „Může to být až osminásobek výkupní ceny zemního plynu,“ uvedla Vitásková.

Podpora pro místní zemědělce přitáhne developery

Podle šéfky ERÚ je rozumné vyrábět elektřinu a teplo v bioplynových stanicích, které podpoří hospodaření českých zemědělců. U velkých výroben biometanu ovšem hrozí boom rozsáhlých developerských projektů, do kterých se navíc budou dovážet suroviny pro spalování ze zahraničí.

Alena Vitásková, ERÚ:

„To už nemá s podporou českých zemědělců nic společného. Vytvoří to prostor pro řadu spekulantů. Nechápu, proč by biometan měl být podporovaným zdrojem energie.“


Výhodně nastavená podpora výroby elektřiny z fotovoltaických elektráren v minulých letech způsobila výrazný rozvoj těchto zdrojů, který se následně promítl do zdražení elektřiny. Podle ERÚ se nyní fotovoltaika bude promítat do růstu cen elektřiny ještě řadu let.

Alena Vitásková, ERÚ:

„Z fotovoltaiky vyrostla hrůza, která stojí ročně desítky miliard, a já mám obavu, že pokud bude zákon v této podobě schválen, bude to druhá fotovoltaika.“


Alena Vitásková
Zdroj: ISIFA/VLP
Autor: Martin Divíšek

Nečas v české biomase vidí potenciál

„Ten, kdo bude takovouto bioplynovou stanici provozovat, musí mít půdu. A to je zkrátka zemědělec. Takováto bioplynová stanice je investice od 50 do 70 milionů korun korun, takže při rozumné legislativě nic špatného nehrozí,“ ujistil Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR. Energetický regulační úřad je přesvědčen, že pokud se má u nás ve velkém vyrábět i biometan, tak za podmínek, že na trh půjde proti konkurenci bez dotovaných cen.

Premiér Nečas ale návrh ve sněmovně uvítal. „Vtláčení biometanu do plynárenské soustavy je způsobem, jak efektivně využít potenciál biomasy v České republice. V neposlední řadě jeho podpora nezatěžuje cenu elektrické energie,“ myslí si Nečas.

Zákon o zdrojích energie s podporou biometanu předložil Poslanecké sněmovně hospodářský výbor v čele s Milanem Urbanem (ČSSD). I přes silnou kritiku hlavního tuzemského regulátora by tak mohl zákon Senátem po Novém roce projít. A to by mohlo vést i k dalšímu zdražení energií na trhu. Vitásková uvedla, že když bude zákon schválen v nynější podobě, bude chtít prosadit novelu, která z něj podporu biometanu odstraní.