Češi šetří na pojistném, platí nejméně z EU

Praha – České domácnosti dávají na pojištění necelých osm procent svých výdajů. Zaostávají tak za ostatními vyspělými státy EU, kde náklady na pojistné představují 10 až 20 procent rodinného rozpočtu. Češi tak zaostávají například za Rakušany, v sektoru životních pojistek také za Poláky. Oznámil to dnes výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

Zdroj: ISIFA/SME Autor: Vladimír Šimíček

V životním pojištění je průměrné roční pojistné sousedního Rakouska a Německa na hranici 1 000 eur na obyvatele, což je v přepočtu asi 26 tisíc korun. V ČR je to 397 eur (10 300 Kč), což je nižší částka než v Maďarsku a na Slovensku, kde to je kolem 500 eur (13 000 Kč).

„Disproporce mezi zeměmi západní Evropy a ČR v pojištění je stále obrovská,“ konstatoval Tomáš Síkora. U nás je podle něj každá druhá domácnost a každý třetí dům bez pojistné ochrany.

Tendence Čechů platit za pojistné co nejméně je podle ředitele sekce neživotního pojištění asociace Zdeňka Kučery alarmující. Nejčastěji sjednaná pojistná částka je v životním pojištění do 100 000 Kč, odborníci přitom doporučují dvoj až trojnásobek ročního příjmu, tedy v průměru 700 tisíc korun.

Markéta Kotyrová, Česká asociace pojišťoven

„Předčasné zrušení smlouvy životního pojištění je pro klienta vždy nevýhodné. Vedle pojistné ochrany nenávratně přijde i o část vložených peněz.“


Také u majetkového pojištění prý pojistná částka neodpovídá hodnotě majetku. Klienti navíc podceňují řadu rizik, mezi ta nejčastěji opomíjená patří zatečení vody, zkrat a přepětí či tíha sněhu nebo námrazy, dodal Kučera.

Pojistné smlouvy příliš nečteme

Společným jmenovatelem chyb Čechů je nízké finanční povědomí a špatná orientace v pojišťovacích produktech.Ukázal to průzkum agentury Ipsos, který si objednala asociace pojišťoven. Klienti neznají rozsah pojištění, pojistné podmínky čtou jen zběžně. Celkem 37 procent dotázaných uvedlo, že pojistnou smlouvu čtou jen zběžně, 12 procent vůbec a rovnou ji podepíše. Výzkum proběhl letos v lednu na vzorku tisícovky respondentů.