Počet nezaměstnaných klesl ve 4. čtvrtletí o více než 8 tisíc

Praha - Míra nezaměstnanosti ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně klesla o 0,5 procentního bodu na 6,5 procenta. Znamená to pokles o 8 400 lidí bez práce. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím klesla o 0,1 bodu. Nezaměstnaných bylo v Česku téměř 338 tisíc. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Další snížení nezaměstnanosti by mohly přinést jarní měsíce. Začnou totiž nábory pro sezonní práce.

Proti předchozímu čtvrtletí se počet nezaměstnaných snížil o 8 400, meziročně potom o 25 100. Pokles celkové nezaměstnanosti se projevil i absolutním poklesem počtu nezaměstnaných jeden rok a déle. Oproti minulému roku se jejich počet snížil o 15 900 na 144 000 lidí. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných z celkového počtu nezaměstnaných dosáhl 42,6 procenta.

Pro odborníky nebyla dnešní čísla překvapením, předpokládali totiž, že reálná situace na trhu práce je pozitivnější, než předjímalo ministerstvo práce a sociálních věcí. „V průběhu celého podzimu jsme poukazovali na to, že vývoj na pracovním trhu je mnohem lepší, než naznačují špatné zprávy a výhledy,“ poznamenal Tomáš Dombrovský ze společnosti LMC. Ministerstvo uvádělo prosincovou míru nezaměstnanosti 8,6 procenta.

Video Rozhovor s Tomášem Dombrovským
video

Rozhovor s Tomášem Dombrovským

Mezi nezaměstnanými je stabilně nejméně lidí s vysokoškolským vzděláním, a to 2,8 procenta, a osoby s úplným středním vzděláním s maturitou s podílem 4,8 procenta. Naopak na úřadech práce je nejvíce hlášeno občanů se základním vzděláním (24,3 procenta), nadprůměrný počet nezaměstnaných je také mezi lidmi se středním vzděláním bez maturity včetně vyučených, u nichž činila míra nezaměstnanosti 7,3 procenta. „Nezaměstnanost v ČR je poněkud posunutá oproti třeba západní Evropě. U nás je výrazně vyšší podíl i dlouhodobě nezaměstnaných ve věkové kategorii 50 plus,“ komentoval čísla analytik Dobrovský.

Společnost LMC, která provozuje pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz, neočekává, že by v nejbližší budoucnosti lidé měli mít s hledáním práce výrazně větší problémy než dřív. „My dlouhodobě říkáme, a platí to i po lednových datech, že si nemyslíme, že by došlo k nějakému zásadnímu zhoršení,“ tvrdí Dombrovský s tím, že české firmy po ekonomické krizi nabírají nové zaměstnance racionálně a nemají „žádné nadstavy“.

Některé obory dokonce stále bojují s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Tradičně je to oblast IT, nabíraly ale i firmy s jiným zaměřením. „Viděli jsme to v průběhu celého roku, přibývaly příležitosti výrazně v některých oborech, například ve strojírenství, v průmyslu a výrobě,“ uvedl Dobrovský.

Analytik Komerční banky Miroslav Frayer situaci tak pozitivně nevidí. „Dochází k postupnému ekonomickému ochlazování ve světě, což by mělo mít i nepříznivý dopad na trh práce,“ tvrdí. Statistiky také může zhoršit vývoj po Vánocích, do tabulek se totiž dostanou lidé, kteří začali hledat práci až po svátcích.

Ekonom Janíčko: Zaměstnanosti pomohl export

Mírné zlepšení situace na trhu práce je podle Martina Janíčka z Národohospodářské fakulty VŠE důsledkem relativně dobrých hospodářských výsledků. „Lze to chápat tak, že se ekonomice jakž takž dařilo, rozhodně se jí dařilo víc, než se jí bude dařit do příštího roku,“ myslí si ekonom.

Náklad zbožíSvůj význam má relativně dobrý stav českého průmyslu. Lidé, kteří nově našli práci, zamířili především do tohoto segmentu, hlavně do proexportních oborů. Došlo k jisté modifikaci tuzemského exportu na více východní trhy. Jakmile se přestalo dařit eurozóně, naši exportéři našli zakázky a uplatnění na východních trzích, popsal Janíčko.


Celková zaměstnanost se v posledním čtvrtletí loňského roku snížila proti stejnému období roku 2010 o 3 300 na cca 4,92 milionu lidí. Míra zaměstnanosti ovšem meziročně vzrostla o 0,6 procentního bodu a dosáhla 66,1 procenta. Disproporce mezi poklesem počtu zaměstnaných a rostoucí mírou zaměstnanosti je přitom dána postupným odchodem silných poválečných ročníků do důchodu.

V rámci celkové zaměstnanosti ubylo zaměstnanců, a to o 19 800 na 4,01 milionu. Jejich podíl z celkové zaměstnanosti činil 81,7 procenta. Naopak meziročně vzrostl počet podnikatelů včetně pomáhajících rodinných příslušníků o 16 700 na 899 500. Jejich podíl vzrostl na 18,3 procenta.