Japonský Mitsubishi Motors už nebude vyrábět v Evropě

Tokio – Mitsubishi Motors, japonský výrobce automobilů, dnes oznámil, že koncem letošního roku zastaví výrobu ve své jediné západoevropské továrně. Konec výroby aut této značky v nizozemském Bornu se očekával, protože prodej vozů Mitsubishi se na starém kontinentu od svého vrcholu snížil o třetinu, uvedla agentura Reuters.

Automobilky se v době, kdy podle prognóz poptávka po autech v západní Evropě bude poměrně nízká, zaměřují na východ kontinentu nebo na další rozvíjející se trhy. Očekávají, že se tam auta budou prodávat lépe.

Produkce nizozemské továrny Mitsubishi se snížila z 200 tisíc aut za rok na 50 tisíc vozů. V roce končícím loni v březnu podnik Netherlands Car označovaný jako NedCar vyrobil tolik aut, kolik odpovídá pěti procentům celkové produkce společnosti Mitsubishi Motors. Ta byla 1,1 milionu vozidel. NedCar zajišťuje montáž městského vozidla Colt a terénního Outlanderu a zaměstnává zhruba 1 500 lidí. Mitsubishi Motors musel stejně jako další japonští výrobci automobilů čelit nepříznivému směnnému kurzu a sérii přírodních katastrof v Asii.

Do Evropy bude Mitsubishi dovážet z Japonska a Thajska

O konci výroby aut Mitsubishi v Nizozemsku se začalo spekulovat poté, co japonská automobilka oznámila, že do konce letošního roku v této západoevropské zemi přestane vyrábět vozy Colt. Auta na evropský trh bude dodávat z Japonska a Thajska, kde staví novou továrnu. Zvažuje, že by zvýšila výrobu v Číně a Brazílii, kde se očekává vyšší prodej aut než v rozvinutých zemích.

Mitsubishi Lancer Evolution
Mitsubishi Lancer Evolution

Společnost Mitsubishi uvedla, že ještě nerozhodla o tom, co se stane s továrnou v nizozemském Bornu, která auta začala vyrábět v roce 1991. Tehdy šlo o podnik, do kterého se kromě Mitsubishi Motors zapojilo ještě Volvo a nizozemská vláda. O deset let později se jediným majitelem podniku stal japonský koncern.