Afrika ostrovem v rozbouřeném finančním oceánu

Pretoria - Evropská dluhová krize nutí investory hledat nové trhy. Čím dál více peněz v posledních měsících míří na ty africké. Jsou poměrně nezávislé na světovém dění, hrozbou je ale jejich úzké zaměření na vývoz surovin. V celém světě se prodalo míň dluhopisů než o rok dříve, africké země ale upsaly o 17 procent více. Což znamená jediné, trh je sice malý, nabízí ale obrovský růstový potenciál.

Afrika dobře vyvázla ze světové ekonomické krize, ale investování na černém kontinentu má i své slabiny. Největší rizika jsou orientace na suroviny a politická nestabilita.

„Co se týče objemu, tak určitě Jižní Afrika je největší, ale zajímavý příklad je i Nigérie, které se i přes domácí politické nepokoje podařilo umístit 500 milionů dolarů za zajímavý úrok, respektive dneska ten úrok nedosahuje ani šesti procent,“ říká Jakub Sýkora, výkonný ředitel SFM Group.


Na investování do afrických dluhopisů musejí mít investoři silný žaludek. Třeba Pobřeží slonoviny loni nesplatilo dluh přes dvě miliardy dolarů kvůli násilnostem spojeným s volbami. Pokud se ale Afrika dokáže vyrovnat s nemocemi a válečnými konflikty, bude podle většiny investorů stejným zlatým dolem jako před několika lety Čína a další rozvojové trhy.