Zahraniční obchod ČR příjemně překvapil

Praha – Zahraničnímu obchodu České republiky se dařilo. Za loňský rok totiž skončil přebytkem 191,4 miliardy korun, což je meziročně o 70,2 miliardy korun lepší výsledek. Úspěšný byl i samotný prosinec, kdy obchodní bilance skončila přebytkem 10,5 miliardy korun, meziročně se tak aktivum zvýšilo o 10,4 miliardy korun.

Rostl dovoz i vývoz

V minulém roce ve srovnání s předloňským vzrostl vývoz o 13,2 procenta a dovoz o 10,9 procenta. Obrat zahraničního obchodu stoupl o 596,5 miliardy korun na 5,5 bilionu korun.

„Ke zlepšení bilance došlo hlavně u strojů a dopravních prostředků, kde ve srovnání s lednem až prosincem 2010 vzrostl přebytek o 105,3 miliardy korun. Prohloubil se naopak schodek obchodu s minerálními palivy o 38,2 miliardy a chemickými výrobky o 18,8 miliardy,“ uvádí ČSÚ.

Petr Dufek"Ukazuje se, že se českým exportérům daří vyvážet na evropský trh i v době krize. Především auta a elektronika. EU teď směřuje k technické recesi, takže dojde k poklesu poptávky, katastrofu ale nečekáme. Český zahraniční obchod by si mohl udržet slušné výsledky, zvláště pak ve druhé půlce letošního roku, říká Petr Dufek, ekonom ČSOB.


Zahraniční obchod

Zahraniční obchod se státy EU skončil v roce 2011 přebytkem 670,4 miliardy korun, který byl meziročně o 71,9 miliardy vyšší. Se státy mimo EU se schodek prohloubil o 1,7 miliardy na 478,9 miliardy korun.

Aktivum se zvýšilo v obchodě s Německem o 32,1 mld., Francií o 14,1 mld. a Slovenskem o 14,0 mld. korun. Přechodem z pasiva do aktiva se zlepšila bilance se Spojenými státy o 13,3 mld. a deficit klesl v obchodě s Ruskem o 12,7 mld.. Schodek se naopak prohloubil v obchodě s Čínou o 31,2 miliardy a Ázerbájdžánem o 6,3 miliard korun.

Video Reportáž Lucie Edrové
video

Reportáž Lucie Edrové

„Zdá se, že ekonomika ještě neupadla na ústa díky překvapivě houževnaté německé ekonomice, která jede i přes ohromné problémy jižního křídla eurozóny. Skoro to až vypadá, že řecká krize Německu vyhovuje. Schodek zahraničního obchodu, který je u nás pro prosinec obvyklý, se tak ani nedostavil,“ podotkl Vladimír Pikora z Next Finance.

Slabá koruna podporuje vývoz

„Předstih růstu vývozu před dovozem trvá již čtvrtý měsíc. Vlivem oslabení koruny vůči oběma hlavním měnám rostl zahraniční obchod pomaleji při přepočtu na eura a dolary než obchod vyjádřený v českých korunách,“ dodali statistici.