ČEZ plánuje odstávky elektřiny i v těchto mrazivých dnech

Střední Čechy - Skoro celý den bez elektřiny je problém, který musí řada malých obcí řešit v teplotách hluboko pod nulou. Hlavní dodavatel energie ČEZ totiž jede podle plánu a chystá odstávky elektřiny. Tvrdí, že odstávky přeruší až v případě, kdy teplota klesne pod mínus 15 stupňů. Někteří lidé ale elektřinou i topí. Bez energie nebudou fungovat ani plynové kotle.

Kvůli naplánované opravě elektrického vedení nepůjde mnohým domácnostem proud. Mnozí se obávají, že jim popraská voda, poněvadž čerpadla fungují na elektřinu. Společnost ČEZ ale trvá na tom, že opravy jsou nutné i v tomto počasí. Lidem chce pomoct alespoň tak, že opravu o hodinu zkrátí. 

Odstávku už má za sebou například středočeská obec Železná u Berouna. Odvrátit ji nedokázal ani starosta. Se stejným problémem se musejí potýkat i další obce. Už dnes nešel proud v části Kolína, v Hlízově nebo v Mratíně. V pondělí pak ČEZ vypne elektřinu nejen v Přezleticích, ale i v Mírovicích, Chyňavě a v Miskovicích. 

„V případě, že venkovní teplota klesne na víc než mínus 15 stupňů Celsia, to znamená hluboko pod bod mrazu, zvážíme, zdali tu opravu provedeme nebo ne,“ uvedl mluvčí ČEZu pro střední Čechy Jan Beneš. 

Elektřinou topí podle výsledků sčítání lidu v Česku přes čtvrt milionu domácností. Průměrně za to elektrárenským společnostem zaplatily vloni 50 tisíc korun. V roce 2012 to má být v průměru až o 6 procent víc.