Eurozóna si dává na čas, o Řecku chce rozhodnout až v březnu

Atény – Další odklad čeká stvrzení druhého záchranného balíčku pro Řecko. Podle deníku Financial Times (FT) hodlá eurozóna se schválením další pomoci pro Řecko počkat až na následující summit EU, který se uskuteční 1. a 2. března v Bruselu. Mimořádnou schůzku ministrů financí eurozóny odvolal v úterý, tedy den před jejím konáním, šéf spolku Jean-Claude Juncker. Podle něj Řekové zatím nesplnili všechny požadované podmínky, aby jim eurozóna mohla stotřicetimiliardovou půjčku definitivně potvrdit. 

Dle právníků však váhání zemí platících evropskou jednotnou měnou, které zrušily na dnešek naplánovanou schůzku ministrů financí, velmi vážně ohrožuje plány na zapojení soukromých věřitelů do záchrany jihoevropské země, píše FT.

Juncker očekává rozhodnutí o půjčce v pondělí

O druhém záchranném balíku půjček pro Řecko bude moct eurozóna rozhodnout v pondělí. Po dnešní telekonferenci s ministry financí zemí eurozóny je o tom přesvědčen šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker.

Podmínky pro uvolnění druhého záchranného úvěru může Řecko splnit ještě do pondělní schůzky ministrů financí, jak dnes uvedl Jörg Asmussen z ECB. V takovém případě by se podle něj mohlo okamžitě začít s výměnou řeckých dluhopisů, takže by se všechno stihlo včas: „Pokud bude euroskupina schopna v pondělí učinit příznivé politické rozhodnutí, výměna dluhopisů s dobrovolným zapojením soukromého sektoru by mohla okamžitě začít a byla by včas i dokončena.“

List cituje z pracovního dokumentu, který koluje v takzvané pracovní skupině eurogroup, již tvoří představitelé ministerstev financí národních států. Ten uvádí, že by restrukturalizace řeckého dluhu ve výši 200 miliard eur se zapojením soukromého sektoru měla začít již tento pátek a skončit do konce února. Vše by se mělo odehrát v době, kdy eurozóna ještě neschválila a do začátku března nejspíš ani neschválí další půjčku 130 miliard eur.

Pokud se nezapojí eurozóna, nepustí žilou možná ani soukromí věřitelé

Přesto však před podobným vývojem varuje eurozónu řada právních posudků. Podle nich bez schválení dodatečné pomoci může celá restrukturalizace řeckého dluhu se zapojením soukromých věřitelů selhat.

Jean-Claude Juncker
Zdroj: ČTK/AP Photo
Autor: Czarek Sokolowski

„Očekávali bychom, že tato nejistota sníží šance, že nabídka (soukromým věřitelům na výměnu stávajících řeckých dluhopisů za nové) uspěje. Řecko by totiž ve skutečnosti věřitele žádalo, aby nechali své řecké dluhopisy zablokovat na dobu tří týdnů, aniž by měli záruku, že Řecko bude schopno dostát svým závazkům,“ píše se v posudku newyorské poradenské firmy Lazard. Ten dále mluví i o tom, že Řecko bez odsouhlasení pomoci od členských států eurozóny nebude schopné věřitelům nabídnout náhradu za dluhopisy ze záchranného fondu eurozóny (EFSF).

Řecký ministr financí Venizelos: Podmínky pro úvěr budou splněny do večera

Řecko už podle svého ministra financí Evangelose Venizelose splnilo drtivou většinu požadavků, jimiž zahraniční věřitelé podmiňují uvolnění druhého záchranného úvěru pro Řecko. Zbývající podmínky podle něj budou splněny ještě do večerní telekonference ministrů financí eurozóny. Venizelos také řekl, že řecký prezident Karolos Papulias souhlasil s tím, že se vzdá platu. 

„Zbývá jen pár otázek, které budou zcela vyjasněny do začátku telekonference euroskupiny v 18:00 řeckého času (17:00 SEČ),“ poznamenal pro Reuters Venizelos. Ministr si postěžoval, že někteří lidé v eurozóně si hrají s ohněm a prý by možná i přivítali, kdyby Řecko opustilo eurozónu. 

Řečtí politikové se potýkají s celou řadou frustrací. Vládu sužují neobvykle silné protesty, předvolební taktizování, rebelie vládních poslanců a k tomu i nekompromisní postoj Bruselu. Tomu nestačí dosavadní záruky řeckých stran, že schválené škrty budou skutečně provádět. „Zatím jsem neobdržel požadované politické záruky od lídrů řeckých koaličních stran o naplňování programu,“ řekl šéf euroskupiny ministrů financí Jean-Claude Juncker.

Důvěru ve schopnost Řecka dostát svým závazkům podle FT ztrácí především Německo, Nizozemsko a Finsko: „Přibližujeme se bankrotu. Německo, Finsko a Nizozemsko ztrácí trpělivost.“

Šéfové dvou vládních stran v Řecku, socialista Jorgos Papandreu a konzervativec Antonis Samaras, poslali podle agentury AFP eurozóně dopis, ve kterém se zavazují prosazovat slibované reformy i po volbách plánovaných na duben. Jasný závazek řeckých politických lídrů v této věci byl jednou z podmínek, kterou mezinárodní věřitelé podmiňují přiznání balíku pomoci.

I když ve volbách vyhrají konzervativci, reformy mají pokračovat

Konzervativní Nová demokracie, jejíž šéf se možná stane příštím řeckým premiérem, podle agentury Reuters v prohlášení uvedla, že pokud vyhraje volby, zůstane zavázána plánům a klíčovým opatřením nutným k čerpání zahraniční pomoci.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Angelos Tzortzinis

Řekové zuří, mluví o nadlidském úsilí, které je prosazení škrtů stálo, a tvrdí, že sociální systém a ekonomika už běží na hraně svých možností. „Myslím, že Evropa by se měla přihlásit ke své zodpovědnosti, jako to učinilo Řecko. Oběti našeho lidu jsou obrovské a myslím, že zodpovědnost teď náleží všem,“ vyzval ministr veřejného pořádku Christos Papoutsis.

Brusel ale Řecku vzkazuje: je třeba dál pracovat na připravovaném programu, a to v celé řadě oblastí. Nejdůležitější je přijít na způsob, jak zalepit rozpočtovou díru ve výši 325 milionů eur pro letošní rok, nebo vyřešit otázku udržitelnosti dluhu. Další schůzka euroskupiny, tentokrát dlouhodobě plánovaná, proběhne v pondělí.