Pojišťovny: Mráz letos způsobil rekordní škody

Praha – Nynější obleva odhaluje nové škody způsobené mrazem, který sužoval Česko po téměř tři týdny. Celkem způsobila tuhá zima klientům pojišťoven tisíce škod, jejichž objem se blíží stovce milionů korun. Pojišťovny se přitom shodují na tom, že škodních hlášení bude ještě přibývat – například s tím, jak chataři a chalupáři navštíví své rekreační objekty. Další hlášení škod čekají také od zemědělců. Mráz zatím podle údajů pojišťoven poškodil hlavně vodovodní potrubí a topná zařízení.

Zdroj: Facebook Počasí ČT Autor: Vlasta Pták

„Škody razantně rostou. Každý den přibývá přes 70 nových hlášení. V tuto chvíli registrujeme již 555 škod za celkem 24 milionů korun,“ uvedl mluvčí Kooperativy Milan Káňa. Ještě na konci minulého týdne měla pojišťovna jen 200 škod za asi deset milionů. „Předpokládáme, že i po víkendu nám klienti budou hlásit škody na rekreačních objektech, kam v průběhu mrazivých dní většinou nejezdili,“ dodal. Letošní zima je z tohoto pohledu podle něj již nyní rekordní. Za celý loňský rok způsobily klientům Kooperativy mrazy 290 škod za 15 milionů korun.

„Klasické zimní pojistné události se pomalu začínají dávat do pohybu. Většinou postupují tak, že nejprve platíme škody z tíhy sněhu a dopravních nehod na uklouzaných silnicích, a pokud se rychle oteplí a velké množství bílé masy roztaje, začnou nám lidé hlásit škody po lokálních záplavách. V letošní zimě do toho ještě vstoupily mrazy, které nás spojily především s motoristy a majiteli nemovitostí, ve kterých zamrzla voda,“ popsal každoroční kolorit vývoje škod mluvčí Allianz Václav Bálek.

Od poloviny února Allianz eviduje tisíce motoristických pojistných událostí a více než 500 zimních případů, mezi kterými dominuje 296 vodovodních škod a 145 poškození, jež způsobil mráz. Ze záplav jde zatím o tři škody, ale tyto údaje mají pojišťovny většinou až poté, co voda opadne. Teprve poté totiž klienti obyvykle začnou škody hlásit.

Česká pojišťovna hlásí stoprocentní nárůst škod

Česká pojišťovna v souvislosti s mrazy za poslední tři týdny eviduje hlavně majetkové vodovodní škody (prasklá vodovodní potrubí, stoupačky či topná zařízení), kterých má hlášeno již přibližně 1 000 v hodnotě zhruba 20 milionů korun. Tyto škody jsou hlášeny hlavně majiteli nemovitostí typu rodinný dům či rekreační obydlí, netýkají se tolik bytových či panelových domů. Proti loňskému roku jde o stoprocentní nárůst, protože loni touto dobou takto tuhé mrazy nebyly. „Loni se naši likvidátoři zabývali hlavně tíhou sněhu,“ podotkl mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral.

Zcela zasněžená silnice
Zdroj: ČT Brno
Autor: Petr Malý

Generali klienti nahlásili v první polovině února na 250 škod, které mohou přímo či nepřímo souviset s mrazivým počasím. Dosud nahlášené pojistné události se blíží desetimilionové hranici a jejich výše se rovná všem živelním škodám z letošního ledna. V posledních dnech zaznamenali likvidátoři Generali také nárůst škod způsobených vydatným sněžením. Střechy domů neunesly tíhu bílé peřiny, která se výrazně podepsala i na sjízdnosti řady českých silnic. Ruku v ruce s vývojem počasí prý rostou také škody na motorových vozidlech.

Generali: Škodní hlášení nejsou zdaleka u konce

„Podle našich likvidátorů není účet mrazu ještě ani zdaleka sečten a podtržen,“ poznamenal mluvčí Generali Jiří Cívka. Teprve v důsledku výraznějšího oteplení se naplno projeví dosud skryté škody, které napáchal mráz především na vodovodních a topných soustavách. Další potenciální škody mohlo mrazivé počasí způsobit zemědělcům, a to především na technických plodinách.