Praha a Londýn píší dopis Van Rompuyovi - chtějí podpořit jednotný trh

Praha - Česká republika připravuje spolu s Velkou Británií a dalšími zeměmi na evropské úrovni iniciativu, která chce bojovat za větší razantost Evropské rady v otázkách ekonomického růstu unie a dokončení jejího vnitřního trhu. Nyní je připravován dopis radě, formálně adresovaný jejímu předsedovi Hermanu Van Rompuyovi.

Kromě premiérů Petra Nečase a Davida Camerona by jej měli podepsat také předsedové vlád některých dalších zemí EU. Mimo jiné například nizozemský premiér Mark Rutte, s nímž tuto problematiku Nečas probíral při své čtvrteční návštěvě Haagu. Podpis podle dobře informovaného zdroje připojí i předsedové vlád Švédska, Irska, Estonska, Itálie či Slovenska a zřejmě i některých dalších zemí.

Česká republika a Velká Británie se rozhodly nepřidávat k nyní připravované smlouvě evropských zemí o fiskální odpovědnosti v eurozóně. Šéfové ostatních 25 zemí EU by ji měli podepsat na summitu počátkem března. Jen krátce před jeho začátkem se v Londýně sejde Nečas s Cameronem.

Britský premiér úmysl své vlády zůstat mimo rámec budoucí fiskální dohody vyjádřil už loni 9. prosince, tedy hned na prvním jednání EU o této otázce. Jen o několik dní později se Cameron s Nečasem v telefonickém rozhovoru shodli, že je pojí společný zájem právě na dalším prohlubování jednotného trhu. Britský ministerský předseda tehdy volal také další evropské lídry, podle agentur mu telefon zvedli například předseda irské vlády Enda Kenny nebo švédský premiér Fredrik Reinfeldt.

Snaha o zostření razance závěrů Evropské rady

Přípravu česko-britské iniciativy, která by měla být oficiálně oznámena v nejbližších dnech, stručně potvrdil Nečasův státní tajemník pro evropskou problematiku Vojtěch Belling. Podle něj by se měla týkat především snahy o zostření razance závěrů Evropské rady v otázkách vnitřního trhu a agendy růstu. „Zatím se zdá, že je tendence dělat závěry spíše měkčí. Naší snahou je naopak závěry v této agendě zostřit,“ poznamenal.

Nečas už v prosinci zdůrazňoval, že společný evropský trh by neměl být „jakousi popelkou“ v porovnání se společnou měnou, tedy s eurem. Nyní pod jednotný trh spadá jen asi 40 procent zboží a služeb v Evropě. „On skutečně není dokončený, není operabilní,“ řekl Nečas novinářům v polovině prosince při návštěvě Budapešti. Podotkl tehdy, že v unii „všichni mluví“ o eurozóně a přijímají se opatření k zachování eura. „Ale zrovna tak musíme pěstovat zachování společného trhu,“ dodal.

Vydat se cestou růstu, nebo se izolovat?

O společném trhu český premiér také často hovoří ve svých přednáškách v zahraničí. V lednu v Paříži na konferenci pořádané francouzským ministerstvem průmyslu například zdůraznil, že „právě přístup EU k agendě svobodného trhu ve velké míře ukáže, zda se chce Evropská unie skutečně vydat cestou růstu a konkurenceschopnosti a zůstat tak významným světovým hráčem, nebo se izolovat a odumírat“.