Světové banky oznamují loňské ztráty, hlavním důvodem je Řecko

Paříž - Světové banky oznamují své ztráty z minulého roku. Hlavním důvodem jsou odpisy řeckých dluhů. Crédit Agricole, Dexia, Commerzbank, Royal Bank of Scotland i Raiffeisen Bank International teď žehlí problémy. O tom, zdali se jim to podaří, lze pouze spekulovat. Největší problém má nyní Dexia, která se obává bankrotu.

Francouzská Crédit Agricole

Banka vykázala ve čtvrtém čtvrtletí rekordní čistou ztrátu 3,1 miliardy eur (78 miliard korun) kvůli odpisu řeckých dluhů a nákladům na restrukturalizaci. Čtvrtletní ztráta byla vyšší, než očekávali analytici, kteří počítali se ztrátou 2,75 miliardy eur. Tržby společnosti klesly o čtyři procenta na 4,66 miliardy eur.

„Domníváme se, že rok 2012 bude napjatým obdobím. Doufáme, že naše výsledky budou mnohem lepší než v roce 2011,“ tvrdí generální ředitel společnosti Jean Paul Chifflet.


Francouzsko-belgický finanční ústav Dexia

Loni hospodařil s čistou ztrátou 11,6 miliardy eur (asi 292 miliard korun), zčásti kvůli dopadům rozdělení organizační struktury, zčásti kvůli odpisu řeckých dluhopisů a dalších rizikových investic. Banka se obává, že bude muset vyhlásit bankrot.

Management společnosti uvedl, že kvůli vysoké ztrátě banka nevyplatí žádnou dividendu a nepočítá ani, že proplatí kupon takzvaných hybridních dluhopisů. Dexia se hodně spálila na řeckých dluhopisech, kvůli nimž loni odepsala kolem 3,4 miliardy eur. V souvislosti s vyčleněním belgické součásti ztratila čtyři miliardy eur, další miliardovou ztrátu jí způsobil prodej francouzské úvěrové součásti.

Německý finanční ústav Commerzbank

Loni vytvořil čistý zisk 638 milionů eur (asi 16,1 miliardy korun), což je proti předchozímu roku propad o zhruba 55 procent. Za horším výsledkem jsou hlavně ztráty v souvislosti s dluhovou krizí v eurozóně, banka musela například o 73,6 procenta snížit hodnotu řeckých dluhopisů.

V závěru roku se ale hospodaření výrazně zlepšilo. Hodnotu řeckých dluhopisů banka ve čtvrtém čtvrtletí snížila zhruba o 700 milionů eur (asi 17,6 miliardy korun). I přesto ale dokázala zvýšit čistý zisk o téměř 23 procent na 316 milionů eur (skoro osm miliard). Pomohly jí k tomu nižší náklady a menší objem rezerv na ztrátové úvěry.

„Vysoký stupeň nejistoty spojený s evropskou dluhovou krizí pro nás bude i nadále představovat riziko,“ řekl k výsledkům výkonný ředitel Martin Blessing.


Ve třetím čtvrtletí měla banka ztrátu asi 687 milionů eur, což způsobily odpisy investic do řeckých dluhopisů. V závěru roku snížila Commerzbank provozní náklady zhruba o 18 procent na 1,77 miliardy eur, mimo jiné díky integraci ústavu Dresdner Bank.

Britská Royal Bank of Scotland

Banka prohloubila v loňském roce ztrátu o 78 procent na dvě miliardy liber (59,3 miliardy korun) a musela zaúčtovat vysoké rezervy na ztráty z investic, hlavně kvůli řeckým dluhopisům. Příjmy se snížily o 11 procent na 26,6 miliardy liber.

V roce 2008 se ocitla na pokraji bankrotu a musel ji zachraňovat stát, navíc vykazuje ztrátu už čtvrtým rokem za sebou. Daňoví poplatníci vlastní v bance podíl 82 procent. Banka zaúčtovala ztrátu 1,1 miliardy liber z investic do řeckých dluhopisů. Navzdory ztrátě banka vyplatí zaměstnancům na odměnách 785 milionů liber. Tato částka je proti předchozímu roku nižší o 43 procent.

Rakouská Raiffeisen Bank International 

Finančnímu ústavu, který působí také v České republice, klesl konsolidovaný čistý zisk v loňském roce o 11 procent na 968 milionů eur (zhruba 24 miliard korun). Výsledky byly zasaženy snížením hodnoty investice na Ukrajině. Provozní zisk, který tuto položku nezahrnuje, stoupl o více než procento na 5,5 miliardy eur.

Raiffeisen Bank International je majoritním akcionářem české Raiffeisenbank. Ta v Česku poskytuje bankovní služby od roku 1993, nyní má síť více než 100 poboček a klientských center. Zisk Raiffeisenbank v loňském prvním pololetí vzrostl o 30 procent na 1,2 miliardy korun.