Fed: Americká ekonomika se vyvíjí lépe, než se čekalo

New York - Americká ekonomika je zřejmě v lepším stavu, než se doposud zdálo, a v letošním roce by mohla vykázat růst až o tři procenta. V rozhovoru v televizi CNBC to řekl prezident Federální rezervní banky v St. Louis James Bullard. Do vývoje ale ještě zasáhne dluhová krize v eurozóně, která podle Bullarda sice není vyřešena, ale situace se obecně zklidňuje.

Bullard upozornil, že americká ekonomika loni měla kvůli více faktorům smůlu, dosavadní vývoj ale nenaznačuje, že by měly problémy pokračovat. Zřetelné je podle něj i zlepšení na trhu práce. Už v lednu přitom klesla na 8,3 procenta a byla nejníže za poslední tři roky. Do konce roku očekává Bullard další pokles na 7,8 procenta, což podle něj umožní Fedu slevit z agresivní podpory ekonomiky.

Pro další lití peněz do ekonomiky prý není vhodná chvíle

Pro další kvantitativní uvolňování, tedy stimulaci ekonomiky prostřednictvím odkupu aktiv, Bullard zatím nevidí důvod. „Je to silná zbraň, kterou můžeme použít, ale pouze v případě, že se ekonomika zhoršuje a hlavně když se inflace dostane pod náš cíl,“ upozornil. „Žádná z těchto podmínek nyní nenastala,“ dodal.

Mezinárodní měnový fond kvůli dluhové krizi v eurozóně výrazně snížil odhad růstu globální ekonomiky na letošní rok. Prognózu pro americkou ekonomiku ale nezměnil a nadále očekává růst o 1,8 procenta. Odhad růstu na příští rok fond snížil na 2,2 procenta, předtím čekal růst o 2,5 procenta.