Čím více, tím lépe – nástroj makléřů k odírání důvěřivých investorů

Praha – Nezkušenost a bezmezná důvěra v makléře může vést k nemilému překvapení investorů. Vše začíná přitakáním na četné rady a končí sáhodlouhým výpisem transakcí. Nadměrné obchodování však klienty aktivitou neodmění a makléřské firmy si díky vysokým poplatkům či provizím vydělají i statisíce korun. Dokázat jim vinu za nečestné chování, je ale složité a zdlouhavé. Výskyt nadměrného obchodování hlídá hlavně Česká národní banka, ani ta ale bez ostražitosti klientů a včasném oznámení mnoho nezmůže.

Ačkoliv mnozí makléři radí přesný opak, nejčastější radou pro začínajícího investora je neobchodovat často a zbrkle. Bezhlavému zadávání velkého množství obchodních transakcí totiž úměrně odpovídají také častější poplatky – právě z těch jdou makléřským firmám výrazné provize. Případná výdělečnost samotných obchodů jde přitom stranou, lépe řečeno, s jistotou jsou výdělečné hlavně pro zástupce klientů. A protože dokáží přesvědčivě argumentovat pro obchod v každé situaci, mohou investory přivést až k desítkám obchodních pokynů denně.

První pomocí při podezřelém výskytu obchodů v krátkém čase je možnost obrátit se na Českou národní banku (ČNB) nebo příslušného právníka. „ČNB za takzvané nadměrné obchodování na účet zákazníka udělila již několik sankcí. Jednou z nich byla i pokuta společnosti Capital Partners. Činila 20 milionů korun, což je nejvyšší možná udělená pokuta,“ uvedl za ČNB Tomáš Zimmermann.

Práce makléřů
Práce makléřů

Jen v roce 2010 přitom firmy za podobné praktiky zaplatily národní bance přes 33 milionů korun. O podobné případy prý ČNB nemá nouzi ani letos. Ani to ale některé makléře neodradí. Často klienty špatně informují o riziku, které jim hrozí, nebo jim vnucují na první pohled výhodné investice. „Klient by si měl zjišťovat, jak se nakládá s jeho prostředky a většinu informací by měl požadovat v písemné formě, zejména doporučení,“ dodala výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh Jana Michalíková.

Získat peníze zpět od makléřské společnosti totiž není vůbec jednoduché. Každý případ se musí vyšetřovat zvlášť a řízení jsou komplikovaná a zdlouhavá. ČNB vedle toho řeší také poskytování investičního bankovnictví bez oprávnění nebo případy nedostatečného a klamavého informování o investičních rizicích.

Video Rozhovor s Petrem Zámečníkem
video

Rozhovor s Petrem Zámečníkem