Zaměstnanci OKD vyhlásili stávkovou pohotovost

Ostrava - Odboráři těžební firmy OKD dnes vyhlásili stávkovou pohotovost. Po největším zaměstnavateli na severní Moravě a Slezsku chtějí navýšit platy minimálně o tři procenta. Dnes to uvedl předseda Sdružení hornických odborů OKD Miroslav Syrový. Mluvčí OKD Vladislav Sobol řekl, že vedení společnosti věří, že to je impuls k dalšímu jednání. Odboráři s vedením OKD vyjednávají už zhruba čtyři měsíce.

Ani šesté kolo vyjednávání o dodatku ke kolektivní smlouvě nepřineslo dohodu mezi zaměstnanci a vedením těžební společnosti OKD. „V pondělí na posledním jednání jsme se nedohodli. Požádali jsme proto o zprostředkovatele. Než se to dohodne, vyhlásili jsme stávkovou pohotovost,“ řekl odborový předák. Stávkovou pohotovost vyhlásily všechny tři odborové organizace, které v OKD působí. Pokud k dohodě nedojde, stávka se podle odborů stane realitou za sedm týdnů. 

Pavel Vácha, předseda sdružení pravicových odborů OKD:

„Loňský rok byl ukončený s pětimiliardovým ziskem. To jsou v této branži snové peníze. Myslíme, že by se zaměstnavatel měl o svoje zaměstnance postarat.“


Společnost OKD tvrdí, že musí být při navyšování mezd opatrná. Situace na trhu s uhlím není podle ní příznivá. „Abychom mohli zajistit práci všem lidem a dlouhodobou perspektivu OKD, tak musíme brát zřetel na ekonomický vývoj kolem nás, aktuální produkci dalších firem, které od nás odebírají uhlí,“ řekl Sobol. Ekonomové s ním souhlasí. „Vzhledem k aktuální nejisté tržní situaci se dá očekávat, že cena koksovatelného uhlí bude dále klesat, což negativně ovlivní hospodaření společnosti,“ varuje Martin Prokop, analytik ze společnosti Next Finance. 

Stávky se chce zúčastnit 70 procent zaměstnanců

Syrový uvedl, že odboráři schválí zprostředkovatele, kterého navrhne zaměstnavatel. Pokud by se obě strany přes zprostředkovatele dohodly, skončí podle Syrového stávková pohotovost do konce března. Jestliže však ani zprostředkovatel nepomůže, hrozí podle odborářů stávka. Vedení odborů zjišťovalo, kolik lidí by se případné stávky zúčastnilo. Podle průzkumu by to bylo 70 procent všech zaměstnanců. 

„I když mají obě strany rozdílné názory, z jednání vyplývá, že se chtějí dohodnout,“ řekl mluvčí OKD Sobol. Doplnil, že vedení podniku respektuje, že odboráři využili své zákonné právo, a že stávková pohotovost je v podstatě administrativní proces, který nijak neohrozí výrobu, bezpečnost ani těžbu. Odbory původně požadovaly růst mezd až o deset procent. Pak přistoupily na argumenty zaměstnavatele o nejisté situaci ohledně cen uhlí a snížily své požadavky.

Zaměstnanci chtějí zvýšit mzdy o inflaci

„Chtěli jsme navýšení základních mezd o inflaci, která se předpokládá okolo 3,5 procenta. Ke konci roku bychom viděli, jaké budou ceny, a bavili se dále, jestli se to ještě navýší. S tím zaměstnavatel nesouhlasil, říkal, že teď dá asi dvě procenta, a když se bude dařit, pak ještě něco přidá,“ řekl Syrový. To je podle něj pro odboráře nepřijatelné. „Ceny se od nového roku zvedají a lidé nemůžou čekat celý rok, jestli jim někdo přidá. Při navýšení o dvě procenta by šla životní úroveň dolů, což při ziscích, jaké OKD má, je pro nás nepřijatelné,“ řekl odborový předák.

Odboráři jsou přesvědčeni, že jejich požadavek v žádném případě zaměstnavatele ekonomicky nijak neohrožuje. OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Je největším zaměstnavatelem v regionu, má přes 13 000 vlastních zaměstnanců. Průměrná mzda ve firmě byla loni 36 498 korun, o rok dříve to bylo 34 447 korun. Pracovníci na šachtách si loni vydělali průměrně 35 123 korun měsíčně.