Ekonomika USA stoupla o tři procenta, úroková sazba zůstane na minimu

Washington - Ekonomika Spojených států v loňském čtvrtém čtvrtletí stoupla o tři procenta, tedy nejprudším tempem od poloviny roku 2010. Oznámilo to dnes tamní ministerstvo obchodu. Opravilo tak svůj odhad z konce minulého měsíce, podle kterého činil hospodářský růst pouze 2,8 procenta. Analytici podle agentury Reuters předpokládali, že tento odhad zůstane beze změny. Fed trvá na tom, že ponechá hlavní úrokovou sazbu na rekordním minimu nejméně do konce roku 2014, uvedl jeho šéf Ben Bernanke.

Za revizí odhadu stály vyšší spotřebitelské i podnikatelské výdaje. Tempo hospodářského růstu výrazně zrychlilo z 1,8 procenta ve třetím čtvrtletí. V letošním prvním čtvrtletí analytici podle agentury AP očekávají nárůst o zhruba dvě procenta.

„Není to významná revize, na trh bude mít jen mírný dopad“

„Revize růstu HDP ve čtvrtém čtvrtletí na tři procenta z 2,8 procenta není velkým překvapením,“ uvedl analytik David Sloan ze společnosti IFR Economics. „Není to významná revize, takže to pravděpodobně bude mít na trh jen mírný dopad,“ dodal Tim Ghriskey z firmy Solaris Group.

Spotřebitelské výdaje, které se na ekonomické aktivitě Spojených států podílejí zhruba 70 procenty, ve čtvrtém čtvrtletí podle revidované zprávy stouply o 2,1 procenta namísto původně ohlášených dvou procent. Osobní příjmy se zvýšily o 1,4 procenta, což představuje téměř dvojnásobný růst ve srovnání s původním odhadem.

Fed ponechá hlavní úrokovou sazbu na rekordním minimu

Prezident pobočky americké centrální banky (Fed) v St. Louis James Bullard minulý týden v rozhovoru pro finanční televizi CNBC uvedl, že americká ekonomika je zřejmě v lepším stavu, než se doposud zdálo. V celém letošním roce by podle něj mohla vykázat růst až o tři procenta.

Fed zatím trvá na tom, že ponechá hlavní úrokovou sazbu na rekordním minimu nejméně do konce roku 2014, přestože se zvyšuje počet nových pracovních míst a nezaměstnanost klesá. Uvedl to dnes šéf Fedu Ben Bernanke ve svém pravidelném pololetním projevu ve Sněmovně reprezentantů.

Ben Bernanke
Zdroj: ČTK/AP
Autor: J. Scott Applewhite

Bernanke ocenil, že míra nezaměstnanosti, která je nyní 8,3 procenta, klesá rychleji, než Fed očekával. Současně však dodal, že v letošním roce zřejmě bude míra nezaměstnanosti klesat pomaleji. V případě pokračujícího rychlého poklesu nezaměstnanosti by Fed zřejmě přehodnotil svůj výhled vývoje ekonomiky. Někteří ekonomové se domnívají, že Fed by změnil svůj plán pro zvyšování úrokových sazeb, pokud by se dále zlepšovala zaměstnanost.

Bernanke však varoval, že současný růst cen ropy kvůli geopolitickému napětí může na čas zvýšit inflaci a omezit spotřebu. „Ceny benzinu šly nahoru a tento vývoj pravděpodobně dočasně zvýší inflaci a omezí nákupní sílu spotřebitelů,“ uvedl. Věří však, že případná vysoká inflace by byla pouze dočasná a v dlouhém období zůstane nízká.

Dnešní slova Bernankeho potvrzují to, co uvedl již v lednu po zasedání měnového výboru Fedu, kdy Fed posunul termín pro případné zvyšování úrokových sazeb na konec roku 2014. Fed drží úroky na rekordně nízké úrovni blízko nuly od prosince 2008.

Rizika: krize eurozóny, cena ropy, slabý trh s bydlením

Bernanke zatím ponechal otevřené dveře možnosti, že by Fed spustil další kolo nákupu dluhopisů v případě, že by začalo ochabovat slabé ekonomické oživení nebo by inflace klesla pod dvouprocentní cíl stanovený centrální bankou jako strop cenové stability. Ve svém projevu však Bernanke také varoval před přetrvávajícími riziky. Je mezi nimi dluhová krize v eurozóně, která ohrožuje globální ekonomický růst. Kromě vysokých cen ropy spotřebitele ohrožuje také slabý trh s bydlením v USA.