Spotřeba čaje se zvyšuje, bude se zdražovat

Miláno - Spotřeba čaje ve světě je na vzestupu a spolu s ní se bude zvyšovat i cena. Předpovídá to Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), která zveřejnila výhled pro tuto komoditu na příštích deset let. Ukazuje se například, že spotřeba černého čaje se do deseti let zvýší natolik, že přesáhne produkci.

„Vysoké ceny odrážejí fakt, že poptávka po černém čaji, který se na celosvětové produkci čaje podílí nejvíce, od roku 2009 převyšuje nabídku,“ píše se ve zprávě, kterou vypracovala mezivládní skupina FAO. Důvodů růstu poptávky je podle odborníků více. „Ten nejdůležitější je skutečně rostoucí počet lidí na planetě,“ podotkl agrární analytik Petr Havel.

Vysoké ceny čaje, které loni v průměru dosáhly 2,85 dolaru (téměř 53 korun) za kilogram, loni podle odhadu zvýšily v pěstitelských zemích exportní výnosy o 2,2 procenta. Tím vzrostly příjmy i pro venkovské obyvatelstvo, které se pěstováním čaje zabývá.

FAO odhaduje, že produkce černého čaje se bude v příštích deseti letech zvyšovat tempem asi 1,87 procenta ročně a v roce 2021 se vyšplhá na 3,28 milionu tun. V minulých deseti letech produkce rostla tempem 1,99 procenta ročně. Do rovnováhy s poptávkou by se měla produkce dostat v ceně 2,75 dolaru za kilogram, což je nepatrně pod současnou cenou.

Petr Havel

„Tohle není jenom problém čaje. Ze stejného důvodu – rostoucí poptávky a zvětšující se bonity v rozvojovém světě - se budeme muset připravit na skutečnost, že podraží patrně všechny zemědělské komodity a následně i potraviny.“


Mnohem razantnější nárůst produkce se očekává u zeleného čaje, kde se má objem zvyšovat tempem zhruba 7,2 procenta ročně. Do roku 2021 tak má produkce činit 2,6 milionu tun ročně. S výrazným růstem produkce se počítá v Číně, kde se má za deset let sklízet 2,3 milionu tun čaje ročně.