Vláda: Možná vzrostou obě sazby DPH, Senát chce naopak snižovat

Praha - Koalice se údajně blíží ke kompromisu, jak příští rok v rozpočtu ušetřit 42 miliard. Místo sjednocení DPH možná mírně vzrostou obě dosavadní sazby DPH. Z úsporného balíčku ministra financí Miroslava Kalouska navíc zřejmě vypadne zrušení porodného. Senát naopak dnes v prvním kole podpořil novelu sociální demokracie, podle níž by se snížená sazba daně z přidané hodnoty měla od příštího roku vrátit ze současných 14 na loňských deset procent.

Zvláště silně pocítí vládní úsporný balík důchodci, na které dopadne především zvýšení DPH na potraviny. Například Zdeněk Zich z Prahy pobírá důchod deset tisíc měsíčně. Pokud by vláda zvyšovala penze současnou rychlostí, příští rok by mu vzhledem k letošnímu vyššímu růstu cen přidala zhruba 350 korun.

Jenže koalice chce na růstu penzí ušetřit osm miliard. Pokud nezmění názor, Zdeněk Zich tak dostane navíc maximálně sto korun. „Je to na nákup věcí málo. Když máte zaplatit byt, elektřinu, to jako nejde. Může se šetřit někde jinde, ale ne na lidech,“ říká pan Zich.

Zvýšení sazby DPH však zřejmě nebude tak výrazné, jak původně navrhoval ministr financí Miroslav Kalousek. Místo zvýšení DPH na 20 procent by se obě sazby DPH zvedly o jediný procentní bod. „Jak základní, tak snížená sazba by byly například zvýšeny na přechodnou dobu, třeba na ty tři roky, například o jeden procentní bod,“ uvedl Petr Nečas, premiér a předseda ODS.

O kompromisu je ochotný jednat i ministr Kalousek. „Umím si představit celou řadu koaličních kompromisů, jak budou vypadat výše jednotlivých sazeb,“ připustil ministr. „Z naší strany bych hledal ústupek spíše při zvyšování té horní sazby než té dolní sazby,“ doplňuje koaliční názorový rozptyl předseda poslaneckého klubu Věcí Veřejných Vít Bárta.

Nepohorší si drobní živnostníci, jejichž výdajové paušály vláda nesníží. Nově by je však mohli využívat pouze ti, kteří nemají obrat vyšší než pět milionů. Větší omezení odmítá ODS. „Máme to ve svém programu, to je pro nás nepřekročitelný mantinel,“ uvedl Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu za ODS.

Z Kalouskova balíčku dále pravděpodobně vypadne zrušení porodného. „Dovedu si představit, že částka, která se ušetří, řádově několik stovek milionů, nestojí za politické náklady, které to má,“ říká premiér Nečas. Většinu peněz do úsporného balíčku vláda příští rok získá díky zvýšení DPH a zmrazení důchodů - podle ministrů bez těchto kroků potřebných 42 miliard ušetřit nejde. V opačném případě prý hrozí, že se Česko začne nekontrolovatelně zadlužovat, tvrdí česká vláda.

ČSSD: Ve snížené sazbě knihy a potřeby pro zdravotní péči

Senát v prvním kole podpořil novelu ČSSD, podle níž by se snížená sazba daně z přidané hodnoty měla od příštího roku vrátit ze současných 14 na loňských deset procent. ODS byla proti, chtěla počkat na daňové úpravy vlády.

ČSSD navrhla do snížené sazby DPH zařadit knihy, tiskoviny, potřeby pro zdravotně postižené a pro zdravotní a sociální péči o děti a seniory. Návrh na snížení sazby, kterým se bude nyní zabývat hospodářský výbor horní komory, zdůvodnili sociální demokraté zmírněním sociálních dopadů na obyvatelstvo.

Od počátku letoška se snížená sazba DPH zvýšila na 14 procent, základní činí 20 procent. Od příštího roku se měly obě sazby sjednotit na 17,5 procenta, což by měla být základní sazba DPH podle návrhu ČSSD. Ministr financí Miroslav Kalousek ale nyní navrhuje zachování 20procentní sazby DPH. Zvyšováním snížené sazby DPH chce vláda získat peníze na financování důchodové reformy, kterou ČSSD odmítá.