Odbory chtějí protestovat proti vládním úsporám

Praha – Odbory chystají na nadcházející jaro velké protestní akce proti vládnímu úspornému balíčku. Vláda Petra Nečase má v úmyslu má totiž příští rok v úmyslu ušetřit dvaačtyřicet miliard korun. Odborářům se nelíbí hlavně další zvýšení DPH, zpomalení růstu důchodů a plánované propouštění státních zaměstnanců.

Scénář, kdy se po republice zastaví vlaky a ve velkých městech hromadná doprava, se může na jaře zopakovat. Odbory totiž chystají další protivládní protesty a hlavním důvodem jsou vládní škrty, při kterých chce vláda zvýšit DPH nebo výrazně zpomalit růst penzí. „Není možné chtít, aby to zaplatili občané České republiky, takže já si myslím, že to je veliký důvod k protestům,“ míní předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

To potvrzuje i předseda OS KOVO Josef Středula. Podle jeho slov mohou protesty vyústit i ve stávky, a to i větších rozměrů, než byly ty loňské. Odbory totiž už od sněmovních voleb zorganizovaly dvě velké stávky. V prosinci 2010 stávkovali státní zaměstnanci celý den proti prvním škrtům Nečasovy vlády. Loni v červnu pak odboráři kvůli reformám zastavili vlaky i hromadnou dopravu ve velkých městech. 

Zatímco vláda od úspor ustoupit nehodlá a premiér Nečas vidí souvislost protestů s podzimními krajskými volbami, sociální demokraté protesty odborů podporují. „Ty návrhy jsou skutečně proti zájmům většiny lidí, jejichž zájmy odbory zastupují,“ konstatuje předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Informace o rozsahu chystaných protestních akcí chtějí odbory zveřejnit už v pátek.