Bankrot Řecka by poškodil eurozónu dalším bilionem eur

Londýn - Kdyby se nepodařilo krizi kolem Řecka vyřešit a země by skončila v neřízeném státním bankrotu, okamžitou pomoc by zřejmě bylo nutné poskytnout Itálii a Španělsku. Tvrdí to Ústav pro mezinárodní finance (IIF), který v jednání s Řeckem hájí zájmy soukromých věřitelů. Dopady bankrotu Řecka na zbytek eurozóny by podle ústavu nejspíše přesáhly bilion eur (zhruba 25 bilionů korun), uvádí agentura Reuters.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Angelos Tzortzinis

„Výsledky neřízeného státního bankrotu Řecka by byly velmi závažné a měly by zničující dopady,“ uvádí dokument. „Je obtížné všechny ty podmíněné závazky přesně kvantifikovat. Je ale těžké si představit, že by nepřesáhly bilion eur,“ plyne ze zprávy, která je označena jako důvěrná. Reuters se k dokumentu dostal přes svůj zdroj z finančních trhů. Zpráva na sobě nese datum 18. února. Ovšem někteří analytici si myslí, že obsah dokumentu měl jen věřitele katastrofickým scénářem přimět k účasti. 

IIF současně odhaduje, že by bylo nutné před dopady státního bankrotu Řecka ochránit Irsko a Portugalsko. To by mohlo během příštích pěti let stát až 380 miliard eur (zhruba 9,4 bilionu korun).

Věřitelé mají na rozhodnutí už jen den

Ústav pro mezinárodní finance držitelům řeckých dluhopisů doporučuje, aby přistoupili na dohodnutou výměnu papírů. Za obligace v hodnotě asi 206 miliard eur obdrží nové dluhopisy, jejichž hodnota bude zhruba o 100 miliard eur nižší a bude s nimi spojen i nižší úrok. Soukromí věřitelé se můžou rozhodnout už jen do čtvrtečního večera.

Řecký ministr financí Evangeos Venizelos v pondělí prohlásil, že výměna dluhopisů je pro jejich držitele tou nejlepší volbou. Šéf resortu ale hodlá pomocí zákona prosadit, aby ti věřitelé, kteří nechtějí na výměnu přistoupit, k ní byli donuceni.

V případě, že by se výměnu dluhopisů nepodařilo prosadit, obrovské ztráty by zřejmě utrpěla i Evropská centrální banka. Dokument ztrátu odhaduje až na 177 miliard eur (asi 4,4 bilionu korun), což by bylo více než 200 procent jejího základního kapitálu.