Regulátor prošetřuje manipulace s klíčovou sazbou LIBOR

Londýn - Skupina obchodníků úspěšně manipulovala s klíčovou sazbou LIBOR, která se používá při vzájemných půjčkách bank na londýnském mezibankovním trhu. Vyplývá to z vyjádření nejmenované banky, kterou vyšetřují kanadské úřady. Potvrzuje se tak podezření, které se objevilo loni a podle něhož se na manipulaci podíleli obchodníci velkých bank z celého světa.

LIBOR se používá po celém světě jako měřítko pro stanovení sazby pro deriváty a další finanční produkty - například hypotéky či firemní úvěry - v objemu zhruba 350 bilionů USD. Přitom i malá změna sazby může mít velký dopad na výši úrokových sazeb, které budou účtovány. Podle vyjádření kanadské banky, které je součástí žaloby podané v Ottawě, přitom byli obchodníci schopni „hýbat sazbou“.   

Kanadská banka je jedním z finančních ústavů, které jsou nyní součástí rozsáhlého vyšetřování, na němž se podílí úřady v severní Americe, Evropě a Asii. Velké americké banky a přední makléřské firmy již kvůli němu propouštěly. Nikdo ale zatím nebyl z ničeho obviněn, uvedl list The Wall Street Journal. Úřady se zabývají zejména pokusy ovlivňovat ceny některých derivátů navázaných na tuto sazbu. Podíleli se na nich prý obchodníci z bank Citigroup, Deutsche Bank, HSBC Holdings, J.P. Morgan Chase, Royal Bank of Scotland a UBS. 

Sazbu LIBOR stanovuje šestnáctičlenný bankovní panel organizovaný Britskou bankovní asociací (BBA). Jeho členové každý den zasílají asociaci své odhady výše sazeb, které jsou ochotní platit za půjčky od jiných bank. Čtyři nejvyšší a čtyři nejnižší údaje se pak vyřadí a sazba se počítá na základě zbývajících osmi odhadů. Obchodníci šesti bank se ale podle vyšetřovatelů pomocí e-mailů, anebo textových zpráv domlouvali na tom, že budou zasílat uměle vysoké, anebo nízké odhady. O dohodě pak zpravili osobu, která měla v jejich bance na starost odesílání odhadu. 

Analytik Saxo Bank Radim Dohnal:

„LIBOR může mít dopad na každého z nás, protože se podle něj nakonec stanoví finální úroková sazba pro spotřebitelské půjčky, kreditní karty, v některých případech pro hypotéky a v mnoha případech i pro úvěry velkým korporacím.“


BBA již proto podle The Wall Street Journalu upravila způsob výpočtu sazby LIBOR. Rozšířila například panel, který stanovuje tuto sazbu pro dolar. Základní přístup spočívající v zasílání odhadů jednotlivých bank se ale navzdory celosvětovému vyšetřování nezměnil, uvedl list. Podobnou sazbu používají například i banky v Praze. Podle prvních dvou písmen města se jí říká PRIBOR. Ta se ale stanovuje podle skutečného obchodování, české banky tedy její manipulací vydělávat nemohou.