Švýcaři nechtějí dva týdny volna navíc

Bern - Ve Švýcarsku se hlasovalo o prodloužení zákonem garantované dovolené ze čtyř na šest týdnů. Proti delšímu volnu se podle odhadů zveřejněných veřejnoprávní televizí SF vyslovilo 67 procent hlasujících. Obyvatelé alpské země tak dali za pravdu vládě a zaměstnavatelům, kteří v kampani upozorňovali na to, že delší dovolená bude stát hospodářství miliardy a může vést i k propouštění.

 

Švýcaři se o dva týdny delší dovolenou zlákat nenechali. S názorem, že čtyři týdny bohatě stačí, se v neděli ztotožnila zhruba dvoutřetinová většina. Vláda si tak může gratulovat - kampaň popisující rizika šestitýdenní dovolené evidentně zafungovala. Důvod k radosti mají i zaměstnavatelé. I oni varovali před hrozbou hospodářských ztrát nebo propouštění. Něco, co zprvu zní příjemně, prý může později přinést nejrůznější nevýhody.

Barvy druhého tábora hájili hlavně odboráři. To, co většina označila za riziko pro ekonomiku, podporovali jako zasloužený oddych pro zaměstnance. „Lidé, kteří se rozhodli delší dovolenou podpořit, prokázali 'smysl pro realitu',“ míní předseda sdružení odborových svazů (SGV) Hans-Ulrich Bigler. Švýcaři mají v současné době nárok na minimálně 20 dnů dovolené, tedy stejně jako Češi nebo Němci.

Neděle ve Švýcarsku byla ve znamení celé řady referend. Těsná většina se například postavila proti zvýhodnění stavebního spoření. Naopak jednoznačně pro byla veřejnost v otázce odvodu příjmů z hazardních her na veřejně prospěšné účely.