E.ON ve ztrátě kvůli stopce německému jádru

Berlín - Největší německá energetická firma E.ON se loni poprvé propadla do ztráty 2,2 miliardy eur. Může za to především rozhodnutí Německa postupně odejít od jaderných elektráren. Tamní kancléřka Angela Merkelová podnikání zkomplikovala nejen E.ON, ale i většině energetických gigantů v Evropě.

Do problémů E.ON přivedlo především uzavření německých jaderných elektráren. „E.ON musel výrobu nahradit někde jinde v dražších zdrojích a ještě musel vynaložit další prostředky na útlum jaderných elektráren,“ vysvětlil analytik Generali PPF Asset Management Petr Novák. Firma bude muset v důsledku toho propustit až 11 tisíc zaměstnanců a zcela změnit strategii. Na tom už firma pracuje. Během pěti dalších let se E.ON chystá investovat 7 miliard eur do obnovitelných zdrojů.

Johannes Teyssen, generální ředitel E.ONu:

„Novou větrnou farmu budeme spouštět každých 18 měsíců.“


Podobně jsou na tom i ostatní němečtí energetici. Například RWE vypínání jaderných elektráren řeší investicemi za hranicemi Evropské unie. A došlo i na prodej majetku. „Veškeré evropské energetiky typu RWE, E.ON rozprodávají majetek. Jsou v procesu prodeje aktiv tak, aby snížily svoji zadluženost,“ podotkl Novák.

Naopak český ČEZ by mohl ze situace těžit. „V Německu dochází k odpojování klasických konvenčních zdrojů, čili jaderných elektráren, uhelných elektráren, které jsou staré, vypadávají ze soustavy. Němci je plánují nahradit plynovými zdroji, které jsou aktuálně podle mých kalkulací mimo ekonomickou realitu a nevyplatí se je stavět. ČEZ z toho bude profitovat zvýšenou cenou a možností exportu na německý trh,“ říká Novák.