V Bulharsku přeměňují domovní odpad v bioplyn

Sofie - V Bulharsku řeší problémy se zpracováním odpadu. Tamní vědci představili vynález, který přemění domovní odpad na plyn. Přístroj by tak mohl kromě jiného pomoct zlepšit také životní prostředí v zemi.

Přístroj dokáže přeměnit slupky od zeleniny nebo třeba zbytky od oběda. Díky miniaturní spalovně najdou odpadky další použití a změní se v plyn pro domácnosti. „Jde o kombinaci pyrolýzních a plazmových systémů. Proto náš systém kombinuje nejlepší parametry všech zařízení produkujících plyn,“ říká Jevgenij Minov ze Sofia Invest Engineering. 

Odpad se spaluje při dvou až třech tisících stupňů Celsia. Během toho vzniká plyn a kapalina. Podle jednoho z vědců, profesora Venko Beshkova, ho lze využít v domácnostech k vytápění nebo výrobě elektrické energie: „Dosažení procesu tímto způsobem, tedy s vysokou teplotou, nízkou spotřebu energie a vysokou účinností výroby plynu, se nikdy předtím nepovedlo.“ 

Beshkov s Minovem doufají, že jejich vynález může zmírnit závislost na ropě a zemním plynu. To by oddálilo vyčerpání neobnovitelných zdrojů energie. Na trhu by se mohla jejich spalovna objevit během několika měsíců.