ČSÚ: Ceny bytů budou dál klesat

Praha -  V Česku vzrostly ceny bytů za posledních třináct let 2,5 krát, u domů to pak bylo dvojnásobné navýšení. Ceny tuzemských bytů ovšem budou v nejbližším období pravděpodobně pokračovat v mírném poklesu, uvedl dnes na tiskové konferenci ČSÚ ředitel odboru statistiky cen úřadu Jiří Mrázek. Nejnovější čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Nejdražší je tradičně Praha, kde stojí metr čtvereční v bytu v průměru přes 50 tisíc. Naopak nejlevnější nemovitosti jsou ve městech s vysokou nezaměstnaností, tedy hlavně v Chomutově nebo Teplicích.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Kilian O\'Sullivan

Developeři podle Mrázka dokázali pozdržet pokles cen nových bytů, k němuž docházelo od roku 2008. „Developerům se podařilo trochu pozdržet propad, který nastal po roce 2008. V podstatě, ceny se zatím propadly asi o 10 procent u nových bytů, u starších pak už o patnáct,“ uvedl Mrázek. Ve střednědobém výhledu bude vývoj cen bydlení záviset na kondici ekonomiky a hospodářském vývoji v zahraničí, dodal.

Bude pokračovat trend mírného poklesu cen 

„Cenový pokles by se mohl zastavit, ale podle našich dat z konce roku 2011 lze očekávat, že mírný pokles bude dál pokračovat,“ prohlásil Mrázek. Další zlevnění bytů očekává Petr Němeček, ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky: „Cenový pokles u bytů, který zmiňuje ČSÚ, je i z našeho pohledu poměrně reálný.“

„Domnívám se, že ta očekávání realitních kanceláří jsou správná. Pokud není člověk nucen, aby kupoval, tak by měl počkat,“ řekl Petr Ort, vedoucí katedry podnikání a oceňování na Bankovním institutu.

Statistici zveřejnili v minulém týdnu čísla, podle kterých tržní ceny starších i nových bytů v závěru loňského roku dále klesaly. Prodejní ceny starších bytů se meziročně snížily o 4,3 procenta. Novostavby, jejichž ceny sledují statistici zatím jen v Praze, zlevnily o 2,9 procenta.

Luxusní bydlení
Zdroj: Isifa/Rex Features

Petr Ort, vedoucí katedry podnikání a oceňování, Bankovní institut vysoká škola

„Když srovnáme průměrné platy, Praha je (co se týče bydlení) třikrát dražší než Berlín, Mnichov i Vídeň.“


Novostavby v Praze byly ve srovnání s průměrem roku 2008 levnější na konci loňského roku o 4,8 procenta. V případě starších bytů ve srovnání se základnou třetího čtvrtletí 2009 ceny klesly o 8,3 procenta.

Ceny staršího bydlení se v mimopražských regionech posledním čtvrtletí 2011 meziročně snížily o 4,6 procenta. V Praze starší byty ve stejném období ve srovnání s předešlým rokem zlevnily o 3,2 procenta.

V poslední době jsou oblíbené hlavně pozemky. Ty lidé v době krize nakupují proto, že jsou jednou z nejjistějších investic. Ceny se ale různí podle místa. Třeba v obci do dvou tisíc obyvatel vyjde metr čtvereční na zhruba 100 korun. Naproti tomu v Praze v průměru 7,5 tisíce.

Dělník
Zdroj: Getty Images
Autor: Christopher Furlong

Praha opět nejdražší

Starší byt o 61 metrech čtverečních teď přijde v průměru na 1,2 až 1,3 milionu korun. Častěji než u rodinných domů ale takový nákup slouží ke spekulacím, ne k bydlení. Vzhledem k tomu, že pokles cen bude nejspíš pokračovat, řada lidí raději vyčkává.

Video Brífink ČSÚ k ceně nemovitostí
video

Brífink ČSÚ k ceně nemovitostí

V období 2008 až 2010 byly nejdražší byty v Praze. Metr čtvereční staršího bytu v hlavním městě stál v průměru 48 214 korun. „Je to ovšem průměr, který se skládá z velmi odlišných hodnot,“ poznamenal Mrázek. Naopak například v Ústí nad Labem zaplatili lidé za metr čtvereční staršího bydlení v průměru 12 490 korun. Nižší ceny bytů v některých regionech podle Mrázka ovlivňuje například vyšší nezaměstnanost.

Zatímco u bytů v posledních čtyřech letech ceny spadly, v případě rodinných domů byl pokles menší - nejčastěji o pět až deset procent. Důvodem je především to, že lidé v rodinných domcích chtějí skutečně bydlet, zatímco s byty často spekulují. Zájem o nákup nemovitostí je ale stále relativně malý.