Bernanke: Dluhová krize v EU se zmírnila, Fed ale situaci sleduje

Washington - Dluhová krize v zemích eurozóny se zmírnila, americká centrální banka (Fed) je ale připravena zasáhnout, pokud by se situace opět zhoršila. Řekl to dnes šéf Fedu Ben Bernanke při vystoupení ve výboru pro vládní reformu v americké Sněmovně reprezentantů.

„V posledních několika měsících se finanční potíže Evropy zmírnily, což přispělo ke zlepšení atmosféry na světových finančních trzích včetně těch amerických,“ řekl Bernanke podle předem zveřejněného přepisu svého projevu.

„Federální rezervní systém bude situaci nadále pozorně monitorovat a bude připraven použít své nástroje ke stabilizaci amerických trhů, pokud by situace takový zásah vyžadovala,“ dodal.

Šéf Fedu přesto vyzval evropské politiky k pokračování fiskálních reforem, které by zajistily další stabilizaci. Úplné řešení krize bude podle něj vyžadovat další posílení evropského bankovního systému, výrazné rozšíření finančních pojistek, podporu ekonomického růstu a konkurenceschopnosti. Bernanke také ujistil, že velké americké banky jsou dostatečně zajištěny ochrannými nástroji proti bankrotům zadlužených evropských zemí.

Spolu s Bernankem před výbor sněmovny předstoupí i ministr financí Timothy Geithner. Ten již v úterý promluvil před výborem pro finanční služby, kde varoval Evropu před přílišným spoléháním se na rychlé snižování rozpočtových deficitů. „Konsolidace veřejných financí by měla postupovat pozvolna a reformy by se měly rozložit na více let,“ myslí si Geithner.