Fúze a akvizice letos pokulhávají

New York - Americké burzy mají za sebou nejlepší začátek roku za poslední léta, některé důležité signály zdraví akciových trhů ale chybí. Jedním z nich je zájem firem o nákupy konkurentů a spojení s nimi, tedy aktivita na trhu fúzí a akvizic. Těch bylo zatím od začátku roku o čtvrtinu méně než loni ve stejném období, jak vyplývá z údajů společnosti Ernst & Young.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Dan Kitwood

Objem fúzí a akvizic klesá už čtvrtý kvartál v řadě. Velké firmy od obchodů odradily hlavně evropská dluhová krize a strach ze zpomalení světového hospodářství. Změnu zatím nepřinesl ani klid na akciových trzích, který na přelomu roku zajistila Evropská centrální banka. Instituce půjčila evropským bankám přes bilion eur. 

David Marek, hlavní ekonom Patria Finance

„Fúze a akvizice se připravují několik měsíců a teď se odráží to, jak negativní situace byla v ekonomice i na finančních trzích v posledním kvartálu loňského roku.“ 


„Než se vrátíme na předkrizové objemy z roku 2005 nebo 2007, bude to trvat velmi dlouho. Tehdy byla většina akvizic financována úvěrem, a to rozhodně není aktuální situace a ještě dlouho nebude,“ míní výkonný ředitel oddělení transakčního poradenství společnosti Ernst & Young Petr Kříž. 

Firmy mají stále problém dostat úvěr v bance. Akvizice si proto mohou dovolit hlavně společnosti s velkými zásobami hotovosti. To mezi čtvrtletími vytlačilo průměrnou hodnotu transakce o čtyřicet milionů dolarů výše na skoro 300 milionů. „Největší jsou aktuálně fúze společnosti Glencore a Xstrata, respektive Glencore kupuje také společnost Viterra. Tyto tři společnosti jsou dnes na prvním místě žebříčku M&A aktivity,“ dodává hlavní ekonom Patria Finance David Marek. 

Oživení by mohlo přijít v druhé polovině roku

Už brzy by ale fúze a akvizice měly být dostupné i menším firmám. Oživení by podle odborníků mohlo přijít v druhé polovině roku. „Očekává se, že zlepšení přijde až v druhé polovině roku, a to z toho důvodu, že právě nyní je aktuálně situace na trzích znatelně optimističtější a řada transakcí se začala připravovat, ale dokončí se spíše až ve druhém pololetí,“ uzavírá Marek.

Londýnské City
Londýnské City