Španělsko chce pomoct svému bankovnímu sektoru

Madrid - Španělsko zřejmě už v pátek předloží návrhy nových opatření na pomoc svému bankovnímu sektoru. Jeho špatný stav vzbuzuje obavy o zdraví celé španělské ekonomiky. Vláda stupňuje tlak na tamní banky a zřejmě je požádá, aby výrazněji zvýšily objem rezerv na ztrátové úvěry. Tvrdí to zdroje agentury Reuters.

Podle agentury Reuters mají banky rezervy posílit o dalších asi 35 miliard eur, i když podle původních požadavků už vytvářejí rezervy v objemu kolem 54 miliard eur (asi 1,4 bilionu Kč), převážně kvůli propadu realitního trhu. Trhy jsou ale už teď značně nervózní a nejistota ohledně finančních nákladů reforem srazila euro, ceny španělských dluhopisů i globální akciové trhy. 

„To poslední, co bych udělal, by bylo někam napumpovat nebo někomu půjčit veřejné peníze. Pokud to ale bude nutné, nezdráhal bych se to udělat. Udělaly to i jiné evropské země,“ prohlásil španělský premiér Mariano Rajoy směrem k bankovnímu sektoru. A dodal: „Proces čištění bank v pátek prohloubíme.“

Zřejmě nejvíc dopadla krize na finanční ústav Bankia. Podle zdrojů agentury Reuters zaplatí Španělsko za jeho záchranu až deset miliard eur. Banku tíží takzvaná toxická aktiva z doby před rokem 2008. Tehdy v zemi splaskla bublina na realitním trhu. 

Pomoc bance má zahrnovat vedle vydatné hotovostní injekce taky změny v řízení banky. Ty už odstartovaly, neboť svůj odchod již ohlásil prezident banky Rodrigo Rato. Právě jeho rezignace by měla usnadnit změny, které připravuje španělská vláda.