Lesy ČR si za první čtvrtletí připsaly více než dvoumiliardový zisk

Hradec Králové - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vytvořil v prvním čtvrtletí letošního roku hrubý zisk 2,08 miliardy korun. Za celý loňský rok měly LČR hrubý zisk ve výši rekordních 5,28 miliardy korun. Tvorbu zisku v řádu miliard korun podnik přičítá novému systému tendrů a prodeje dřeva. LČR vlastní polovinu lesů v zemi.

„Nadále se prokazuje, že parametry lesnických tendrů byly správně nastavené. Jejich ekonomická výhodnost pro podnik se osvědčila v loňském roce a je jasně patrná i na hospodářském výsledku za první čtvrtletí,“ uvedl generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora. Zároveň poznamenal, že dosahování zisků v řádu miliard by se pro podnik typu Lesy ČR mělo stát standardem.

Průběžný čtvrtletní zisk je podle Sýkory tvořen z 92 procent hlavními lesnickými činnostmi podniku, a to bez snížení nákladů na péči o les a bez zvýšení těžeb. Zbylá procenta zisku vytvořily finanční operace a prodej majetku.

Lesy ČR loni významně změnily obchod se dřevem. Lesnické firmy, které vyhrály tendry, dělají ve státních lesích pěstební práce a těžbu. Pokácené dřevo od podniku za vysoutěženou cenu kupují a dál je mohou zpracovávat a prodávat. Do konce roku 2010 těžařské firmy prodávaly polovinu vytěženého dřeva a podnik tehdy dosahoval zisků ve stovkách milionů korun, a to při obdobné kapacitě, výkonnosti a rozsahu činnosti.