V denverské zoo vyrábí proud ze sloního trusu

Denver – Zoologická zahrada v americkém Denveru má namířeno k pomyslnému titulu nejekologičtější zoo na světě. Do několika měsíců se chce totiž stát stoprocentně soběstačnou ve výrobě elektrické energie. Místo ze sítě bude proud brát z odpadu.

Denverská zoo každý rok vyprodukuje zhruba jeden a půl milionu tun odpadu. Za normálních okolností by skončil na skládce, místo toho se ale používá k výrobě energie. Systém zatím funguje jen zkušebně, v budoucnu by měl dodávat dost energie pro celou zoo. Mohla by tak ušetřit v přepočtu až 3 miliony korun ročně.

„Na začátku toho procesu sebereme veškerý odpad od sloního trusu až po obsah odpadkových košů. Všechno se pak dá dohromady a zplynuje,“ říká George Pond, viceprezident denverské zoo.

„Odpad je tvořen hlavně kapalinou, a to asi z padesáti, šedesáti procent. A my to musíme srazit tak na 20 procent, abychom to mohli slisovat,“ dodává mechanik Paul Quick.

Technologie může najít uplatnění i jinde

Podle viceprezidenta zoologické zahrady Ponda by tato metoda výroby energie mohla najít uplatnění i jinde: „Tato technologie by se mohla používat na mnoha místech - třeba na univerzitách, v průmyslových parcích, lyžařských střediscích. Prospěch by z toho mohly mít i malé komunity.“

Denverská zoo je domovem pro víc než 4 000 zvířat zastupujících přes 700 druhů. Stovka z nich je vážně ohrožena. I když nepatří mezi největší ve Spojených státech, s víc než milionem a půl návštěvníků ročně patří mezi nejoblíbenější.