Z vedení JPMorgan odchází kvůli ztrátě investiční šéfka Drewová

New York - Americkou bankovní skupinu JPMorgan Chase & Co. opouští kvůli miliardovým ztrátám z obchodování šéfka jejího investičního útvaru Ina Drewová, jak dnes uvedla banka. Navíc k rezignaci kvůli ztrátě budou nejspíše donuceni i další nejméně dva vedoucí pracovníci, spojení s chybou v obchodování, která může přijít banku na dvě až tři miliardy dolarů (až 59 miliard korun).

Zdroj: Koláž ČT24 Autor: AP Photo a JPMorgan Chase

To, že Drewová banku opustí, se všeobecně očekávalo. Vedla totiž divizi, která ztrátu způsobila, a od čtvrtka, kdy generální ředitel banky Jamie Dimon ztrátu oznámil, svou rezignaci už několikrát nabídla. Drewová působila v bance přes 30 let, byla jedním z jejích nejlépe placených manažerů a řada lidí ji donedávna považovala za jednu z nejlepších manažerek rizik bankovních bilancí. Vydělávala v posledních dvou letech ročně zhruba 15 milionů dolarů (297 milionů korun). Drewovou nahradí v čele její divize Matt Zames. Ten dosud spolu s Danielem Pintem řídil divizi dluhopisů.

JPMorgan přišla během šesti týdnů minimálně o dvě miliardy dolarů a ztráta může dál nabývat na objemu. Hlavní investiční kancelář (CIO), kterou Drewová řídila, udělala chybu ve vysoce komplikovaných zajišťovacích transakcích sestávajících z derivátů na úvěrovou spolehlivost různých dluhopisů. Toto portfolio začalo v dubnu generovat ztráty a bylo příliš velké a složité na to, aby se dalo rychle zlikvidovat.

Odvoláno bude více lidí

Dalšími dvěma odvolanými mají podle zdrojů agentury Reuters být dva podřízení Drewové, Achilles Macris a Javier Martin-Artajo. Mluví se také o obchodníkovi Brunu Iksilovi, jemuž se přezdívá „londýnská velryba“, protože s oblibou vstupuje do nezvykle velkých obchodních pozic.

JPMorgan Chase & Co
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Mark Lennihan

Současně poškozuje aféra pověst Dimona jako špičkového amerického bankéře, který si mohl dovolit ostře kritizovat rozsáhlé posílení finanční regulace. Politickým prosazovatelům tvrdé regulace to podle pozorovatelů dá záminku k protlačování co nejpřísnější podoby takzvaného Volckerova pravidla, které obecně bankám zakazuje obchodovat na vlastní účet.

Podle Dimona by se Volckerovo pravidlo, o jehož přesné podobě se po dvou letech od přijetí rozsáhlého zákona o finanční regulaci stále mnoho neví, na ztrátové transakce JPMorgan nevztahovalo, protože šlo o zajišťovací operaci. Demokratický zákonodárce Barney Frank, který byl spoluautorem zákona, však řekl, že konečná verze Volckerova pravidla by měla takovým případům zabránit.