Nová finanční naděje pro sportovce

Praha - S nabídkou nejméně pěti set milionů ročně přišly za sportovci sázkové firmy. Ze svých povinných odvodů chtějí nově pět procent posílat přímo jim. A o takové dohodě je připraven jednat i ministr financí. Zapojit se chtějí i firmy nabízející kurzové sázky a číselné loterie. Návrh je výhodný pro obě strany, kanceláře by se tak postaraly o svou propagaci v rámci sportu, která je pro ně nezbytná a sportovci by získaly navíc minimálně půl miliardy korun ročně. Peníze by měly směřovat zejména k mládeži, která je v posledních letech stále méně financovaná.

„V současné době je potřeba každá koruna do sportu a 500 mlionů jsou obrovské peníze, byť máme dva miliony sportovců,“ ocenil iniciativu sázkových firem Jiří Kejval z Českého olympijského výboru.

Ještě v roce 2003 dostávali sportovci od loterijní společnosti Sazka zhruba miliardu korun ročně. Pak ale přišla výstavba arény a peníze přestaly chodit. Nakonec sportovci o loterijní firmu přišli úplně. Další ranou pak byla novela loterijního zákona. Podle ní se nově peníze z hazardu dělí mezi stát a obce. Třeba florbalisté kvůli zákonu přišli o generálního partnera. „Ta částka, kterou generální partner přispíval, byla dvacet procent veškerých financí, které jsme měli,“ uvedl prezident České florbalové unie Filip Šuman.

O dohodě s hazardními firmami ale budou muset rozhodnout politici. „Bude-li se to týkat pouze loterijních a kurzových sázek, tak jsem připraven o tom jednat,“ potvrdil ministr financí Miroslav Kalousek. Už nyní se přitom sportovci snaží apelovat na obce, aby se s nimi o své výnosy z hazardu rozdělily.