Evropské akcie klesly na několikaletá minima - kvůli Řecku

Londýn - Akcie na západoevropských burzách dnes klesly na nové letošní minimum a jejich hlavní index se propadl pod 1 000 bodů. Trh reagoval na krach pokusů o vytvoření vlády v Řecku a nutnost uspořádat nové volby. Ministr financí Miroslav Kalousek se domnívá, že nejlepším řešením současných problémů byl odchod Řecka z eurozóny. V Bruselu po jednání s kolegy z EU však zdůraznil, že jde pouze o jeho osobní názor.

Index FTSEurofirst 300 v závěru klesl o 0,7 procenta na 996,85 bodu. Pod hranici 1 000 bodů sestoupil poprvé od 29. prosince. Index aténské burzy se propadl o 3,6 procenta na nejnižší úroveň za 20 let. Akcie ve Španělsku, jemuž nyní nejvíce hrozí nákaza dluhovou krizí, klesly o 1,6 procenta a index madridské burzy IBEX spadl na minimum za devět let. 

Řecké parlamentní strany se dnes nedohodly na vytvoření vlády odborníků, jak navrhoval prezident Karolos Papulias. Země tak směřuje k červnovým předčasným parlamentním volbám, které mohou vést k odchodu země z eurozóny. Propad vedly akcie bank, jejichž index klesl o 3,7 procenta. Nejvíce ztratila francouzská Crédit Agricolel, jejíž kurz spadl o sedm procent. 

Akcie zpočátku podpořily údaje, podle nichž německá ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí o 0,5 procenta a zachránila eurozónu před propadem do recese. Náladu investorů však brzy podkopal prudký pokles indexu důvěry analytiků a investorů v německou ekonomiku.

Český ministr financí Miroslav Kalousek se domnívá, že nejlepším řešením současných problémů byl odchod Řecka z eurozóny. Ministr v Bruselu po jednání s kolegy z EU zdůraznil, že jde o jeho osobní názor.  

Nad další půjčkou se vznáší otazníky

Mezinárodní partneři se nedávno rozhodli výměnou za příslib radikálních škrtů a reforem poskytnout Řecku druhý záchranný balík půjček ve výši 130 miliard eur, ovšem prosazování škrtů v Řecku nebude snadné. To, co by případný odchod Řecka z eurozóny znamenal pro Česko, není prý možné jasně říct. „Ty konkrétní dopady nikdo neví,“ uvedl Kalousek. Jde o ztrátu důvěry na trzích, která je těžko měřitelná. Otřesy důvěry by ale mohly vést k dalšímu chladnutí ekonomiky.

Kalousek rovněž podotkl, že Česko nepůjčilo Řecku v rámci pomoci žádné peníze. „My jsme poskytli Mezinárodnímu měnového fondu půjčku lehce přesahující jednu miliardu dolarů, ale to není naše půjčka Řecku, to je naše půjčka Mezinárodnímu měnového fondu. A u Mezinárodního měnového fondu stále platí, že to je jeden z těch nejbezpečnějších věřitelů na světě,“ dodal. I kdyby tak Atény zkrachovaly, pak by ČR měla pohledávku u MMF, nikoli u Řecka.