Legenda mezi burzami NYSE vznikla pod platanem

New York/Praha - Největší a nejznámější burza světa, newyorská burza cenných papírů (NYSE), dnes slaví výročí. Ode dne svého vzniku 17. května 1792 sice prožila řadu kritických okamžiků, vždy se ale dokázala rychle otřepat a její význam i velikost nemá konkurenci. Na Wall Streetu, jak je burza kvůli svému umístění přezdívána, se obchoduje s akciemi největších amerických i zahraničních firem a její sláva již dávno překročila hranice finančnictví. Inspiraci zde hledají filmaři i spisovatelé, přestože pro kritiky současného hospodářského řádu je ztělesněním zla.

Celkem 24 obchodníků z Manhattanu se 17. května 1792 sešlo pod jedním platanem na ulici Wall Street a sepsalo dohodu, v níž se zavázali pravidelně se scházet a směňovat mezi sebou cenné papíry. Podle místa podpisu, platanu, dohoda vešla do dějin jako Buttonwoodská. Původ názvu Wall Street se odvozuje od zdi, která měla část dnešního New Yorku chránit před kolonizátory i původními obyvateli USA.

Nicmenéně oficiální vznik newyorské burzy se datuje na 8. březen 1817, kdy signatáři buttonwoodské dohody schválili vznik New York Stock & Exchange Board, předchůdkyně dnešní New York Stock Exchange (NYSE). Nynější název nese burza od roku 1863. Ve svých počátcích ovšem instituce nesídlila v dnešním burzovním paláci na Broad Street, ale v jediné pronajaté místnosti. Do svého současného sídla s bílými sloupy v průčelí se burza přestěhovala přes několik míst po velkém požáru New Yorku v roce 1835, při kterém lehlo popelem i původní sídlo.

Překřikující se obchodníci symbolem NYSE

Jako jedna z mála na světě funguje newyorská burza stále formou aukce, tzn. veškeré obchody se odehrávají na místě. Jedním ze symbolů burzy pro širokou veřejnost je tak obrázek překřikujících se obchodníků v hale s obrazovkami plnými různých čísel, grafů a dalších ukazatelů. Burza nicméně funguje s masivním počítačovým zázemím.

Zhruba dvě stovky let fungovala NYSE na členském principu a pouze členové burzy se mohli účastnit obchodování. Počet křesel, kterých bylo 1 366, se od roku 1953 nezměnil. Navíc jej bylo možné získat pouze od jiného člena burzy nebo od členské organizace. Cena takového obchodu někdy přesáhla i tři miliony dolarů. Nad obchodováním každého akciového titulu dohlíží burzovní specialista, který nakupuje a prodává neuspokojené příkazy. Vedle specialisty zde dále fungují makléři, kteří vyjednávají větší obchody přímo se specialistou, a to formou veřejného křiku („open outcry“).

Zřejmě nejzásadnější změna v historii burzy přišla v roce 2006, kdy se po více než 200 letech přeměnila z neziskové organizace tvořené pouze členy ve veřejně obchodovatelnou burzu s akciemi oceněnými tržní hodnotou. Změna souvisela s akvizicí elektronické platformy Archipelago. V novém podniku získali 70 procent akcií bývalí členové NYSE a 30 procent akcionáři Archipelaga. V červnu 2006 se pak NYSE dohodla na spojení s evropskou burzovní aliancí Euronext, čímž vznikl první transatlantický burzovní trh, a pod názvem NYSE Euronext upevnila svou pozici zdaleka největší globální burzy.

NYSE zatoužila po expanzi v Evropě

Ovšem „hladová“ NYSE neměla dost a zatoužila po německé burzovní společnosti Deutsche Börse. K nelibosti obou stran ale toto spojení letos Evropská komise kvůli obavě z příliš silného hráče na trhu zablokovala. Německý operátor nakonec na Brusel podal žalobu.

V současnosti je na NYSE Euronext kótováno zhruba 2 300 společností. Když se chce zaregistrovat nová firma, musí splnit řadu přísných podmínek. Burza zaměstnává asi 3 000 lidí a ke konci loňského roku činila její tržní kapitalizace 14,2 miliardy dolarů a celkový objem obchodů měl hodnotu přes 20 miliard dolarů. Nejznámějším burzovním indexem je Dow Jonesův index (DJIA), který je v současnosti nejrozšířenějším a nejznámějším světovým indexem.

Během svého dlouhého působení se NYSE musela vypořádat i s několika kritickými okamžiky, ať už se jednalo o „černý pátek“ z října 1929, nebo o „černé pondělí“ z roku 1987. V souvislosti s teroristickými útoky na USA v září 2001 dokonce uzavřela obchodování na několik dní.