Euro během dneška oživilo, posílila i koruna

Londýn - Euro během dneška oživilo ze ztrát a jeho kurz se vůči dolaru stabilizoval nad 1,27 USD. Evropskou měnu povzbudilo vstřícné vyjádření šéfů Francie a Německa ohledně udržení Řecka v eurozóně, třebaže řada investorů v příznivý vývoj v této zemi po nových červnových volbách nevěří. Česká měna dnes korigovala úterní ztráty a posílila k oběma hlavním světovým měnám, k dolaru se vrátila pod 20 korun.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Dan Kitwood

Řecké parlamentní strany se v úterý nedohodly na vytvoření vlády a v červnu země půjde k novým volbám. Zvyšuje se tak šance, že Řecko odmítne podmínky záchranného úvěru a bude muset vyhlásit bankrot a opustit eurozónu. Nový francouzský prezident François Hollande s německou kancléřkou Angelou Merkelovou dali na své první schůzce v úterý najevo přání, aby Řecko zůstalo v eurozóně. Pro setrvání Řecka v měnové unii se po několika protichůdných vyjádřeních zástupců Evropské centrální banky vyslovil dnes i její šéf Mario Draghi. Později odpoledne euro dočasně kleslo pod 1,27 USD, rychle se však vrátilo zpět. Nervózní trh ovlivnily pověsti, podle nichž Evropská centrální banka zastavila úvěrové operace některým řeckým bankám.

Podle Miroslava Frayera z Komerční banky koruna dnes zpevnila nejvíce z regionálních měn. „Polepšila si zhruba o tři čtvrtě procenta a v odpoledních hodinách se dostala pod hranici 25,50 Kč/EUR,“ popsal Frayer. Dodal, že se jedná o nejvýraznější korekci za několik posledních týdnů.