ECB přestala podporovat některé řecké banky, Řekové vybírají úspory

Frankfurt nad Mohanem - Evropská centrální banka přestala dodávat likviditu těm řeckým bankám, které neprošly úspěšnou rekapitalizací. Znamená to, že podkapitalizované banky jsou nyní závislé pouze na nouzových úvěrech řecké centrální banky. Zpráva ECB ještě víc prohloubila nervozitu
na finančních trzích. Řekové vybírají peníze z bank, bojí se jejich znehodnocení v případě, že by stát opustil eurozónu.

Evropská centrální banka provádí refinanční operace jen se solventními bankami. Finanční domy, které nemají přístup k penězům ECB, se tedy musejí s požadavkem na likviditu obracet na domovskou centrální banku. Ta by měla peníze bankám dodat v rámci nouzového financování ELA (Emergency Liquidity Assistance).

Zdroj agentury Reuters uvedl, že kapitál čtyř řeckých bank je tak vyčerpán, že tyto ústavy fungují se záporným vlastním jměním. Podle pravidel Evropské centrální banky není možné tak zdevastovaným bankám žádné další peníze poskytnout. ECB už dříve uvedla, že řeckým bankám dál poskytuje likviditu, ke zprávě zdrojů se ale nechtěla vyjadřovat. Informace nicméně stačila na to, aby se ceny akcií vydaly dolů a s nimi i kurz eura.

Video Řekové vybírají peníze z bank
video

Řekové vybírají peníze z bank

Řekové vybírají peníze z bank

Kdyby se Řecko vrátilo k drachmě, hodnota úspor by se mohla podle analytiků propadnout vůči zahraničním měnám o čtvrtinu, ale možná i více než o polovinu. Řekové jen za předchozí dva dny vybrali víc než 1 miliardu eur. Fronty před bankami se zatím netvoří, ale Řekové zrychlili výběry poté, co se politické strany po květnových předčasných volbách nedokázaly dohodnout na podobě nové koalice. Ohniskem sporů jsou škrty naordinované Bruselem. „Všichni jsou velice znepokojení. Slyšela jsem, že lidé vybírají peníze z bank a dávají je do bezpečnostních schránek. Je to šílené, jako kdyby se blížila válka,“ uvedla ekonomka Kleoniki Terzou.

„Tempo odlivu vkladů z Řecka se zrychlilo, já si ale myslím, že se to dá stabilizovat, až bude sestavena nová vláda, pokud ale potvrdí zájem zůstat v eurozóně,“ řekl Charles Dallara, ředitel Ústavu pro mezinárodní finance. Podle Dallary neexistuje žádný plán organizovaného odchodu Řecka z eurozóny. Místo toho by se prý měl aktualizovat současný záchranný plán, který je třeba upravit tak, aby odrážel novou realitu.