Den daňové svobody: do 9. června vyděláváme pro stát

Praha - Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 9. června. Češi tak letos budou na stát pracovat 160 dní, což je o pět dní méně než loni. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý příjem připadá státu. Loni připadl den daňové svobody na 15. června.

„O něco se to zlepšuje, je to způsobeno částečně tím, že vláda opravdu začíná trochu šetřit, ale myslím si, že by mohla být podstatně razantnější. Já bych byl raději, kdychom se blížili výsledkům Jižní Korei,“ říká Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty VŠE a ředitel Liberálního institutu.

Nejdéle si na den daňové svobody počkají Dánové, a to až do 12. srpna. Před nimi jej oslaví Francouzi 24. července a Švédové 13. července. Naopak nejdříve, již 23. dubna, nastal den daňové svobody v Jižní Koreji. Australané přestali vydělávat na stát 4. května a Švýcaři 6. května.

Aleš Rod, analytik Liberálního institutu:

„Posun Dne daňové svobody směrem k Novému roku je jednoznačně pozitivní, neboť značí menší apetit vládních institucí utrácet prostředky daňových poplatníků vzhledem k HDP v naší zemi. V České republice je ale stále mnoho prostoru pro reálné systémové zeštíhlování státní správy, které je nutné odlišovat od úprav výdajových položek prostřednictvím účetních triků.“


Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích.

Islanďané dosahují daňové svobody o 40 dní dříve než před třemi lety

Například v zemích stižených dluhovou krizí, jako je Španělsko, Portugalsko nebo Island, došlo podle analytika Liberálního institutu Aleše Roda oproti roku 2010 k výraznému posunu dne daňové svobody směrem k Novému roku. To svědčí o tom, že některým zadluženým státům se daří výdaje razantně snižovat. Nejlépe je to vidět právě na příkladu Islandu - hranice daňové svobody se tam za tři roky posunula o 40 dní směrem k začátku roku.

Podle výpočtů společnosti Patria Finance, která využívá jiné metodiky, připadne český den daňové svobody letos na 19. června, tedy o čtyři dny později než loni.

Video Rozhovor s Miroslavem Ševčíkem
video

Rozhovor s Miroslavem Ševčíkem