Schváleno: Na sociální služby půjde dalších 140 milionů

Praha - Ministerstvo financí odsouhlasilo záměr ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) využít na financování sociálních služeb dalších 140 milionů korun. Peníze pocházející z úspor resortu práce na informačních technologiích tak lze s definitivní platností použít k novému účelu. Celkem tak letos půjde na sociální služby 8,026 miliardy korun. Z toho 1,7 miliardy pochází z evropských fondů. O novém způsobu financování služeb chce Drábek jednat s kraji.

„Nám se podařilo v rámci úspor provozních výdajů, zejména v úsporách informačních technologií, ušetřit o něco více, než byly předepsané úspory závislé na státním rozpočtu, a tu částku, která se nám podařila uspořit navíc, teď můžeme použít jako přidané peníze do sektoru sociálních služeb,“ uvedl Drábek. Ministr nicméně není se současným stavem financování sociálních služeb spokojen a chce ho změnit.

Drábek se sejde se zástupci krajů

Protože výpadek ve financování služeb, který pro některé organizace představuje existenční ohrožení, často plyne z výpadku v čerpání evropských dotací, chce Drábek se zástupci krajů zahájit diskusi o urychleném čerpání peněz z Evropského sociálního fondu. Příští týden by chtěl ministr uspořádat jednání s poskytovateli služeb, kterého se budou účastnit také zástupci Asociace krajů.

Diskuse se podle ministerstva bude týkat také dalšího nastavení financování sociálních služeb. „Rozdíly mezi jednotlivými kraji v jejich příspěvcích na sociální služby jsou totiž skutečně markantní, v rozsahu od jednoho do 14 procent rozpočtu služeb. Ministerstvo přitom dlouhodobě upozorňuje na fakt, že nelze spoléhat na sanování výpadků z jiných zdrojů právě dofinancováním od státu,“ vysvětlil důvod plánované schůzky Drábek v tiskové zprávě.

Podle organizací, které se starají o postižené, seniory a další potřebné, hrozilo kvůli nedostatečnému financování uzavírání služeb. Poskytovatelé proto plánovali na 16. dubna demonstraci. Po jednání 10. dubna, kde se s ministrem dohodli na uvolnění dodatečných 140 milionů, ji ale odvolali.

Stát dal na sociální služby víc než loni

Ministerstvo práce počítalo na sociální služby letos i přes škrty s částkou o 100 milionů vyšší než loni. Poskytovatelům mělo původně rozdělit 6,2 miliardy korun. V prvním dotačním kole úřad rozhodl už asi o šesti miliardách. Na druhé kolo zbývá 190 milionů. Kvůli úsporným opatřením hrozilo, že se tato částka nevyplatí. Další škrty se jí ale nakonec nedotknou.

Podle zástupců organizací, které se starají o potřebné, hrozilo kvůli nedostatku peněz uzavření víc než 200 služeb. To by pocítilo na 25 tisíc klientů a o práci by mohlo přijít 1 400 lidí. Poskytovatelé žádali půl miliardy navíc, na jednání 10. dubna se jim tak podařilo vyjednat zhruba třetinu.