Súdánská přehrada Roseires Dam je po přestavbě dlouhá 25 km

Chartúm - Číňané v Súdánu finišují s přestavbou Roseires Dam, nejdelší vodní přehrady na světě. Rekonstrukce trvala čtyři roky a částka se vyšplhala na 400 milionů dolarů, stavba je v podstatě dokončena. Zásobárna vody má být opět v provozu v srpnu.

Nově má přehrada dvojnásobnou kapacitu

Původně měla 58 metrů do výšky a táhla se 12 kilometrů přes Modrý Nil. Nejdelší přehradu světa z ní ale udělaly až čínské firmy SinoHydro Corporation a CWE, které dostaly za úkol přehradu vyspravit a zdvojnásobit její kapacitu. Přehrada je teď o deset metrů vyšší a dlouhá je 25 kilometrů. Celkem pojme 7 a půl miliardy krychlových metrů vody.

„Přehrada Roseires hraje v našem ekonomickém rozvoji důležitou roli. Díky ní máme dost vody na zavlažování farem i výrobu elektrické energie,“ tvrdí sudánský ministr pro vodní energetiku Osama Abdalla Mohamed Al-Hassan.


  • Přehrada Roseires Dam
    Přehrada Roseires Dam zdroj: ČT24
  • Lokalizace přehrady
    Lokalizace přehrady zdroj: ČT24

„Čína a Sudán mají spolu už dlouhá léta hluboké vztahy. A přehrada Roseires je symbolem tohoto přátelství. Čína poskytla Súdánu velkou podporu. Pomohla nám v oblasti obchodu a investic,“ tvrdí Omar al-Bashir, prezident sudánského Národního shromáždění.

Přehrada funguje i jako vodní elektrárna. Už teď elektrárna na přehradě pokryje polovinu spotřeby elektřiny v obou Súdánech. Díky přestavbě jí vyrobí ještě o polovinu víc.