Z koloniálních vil v Kambodži se stávají luxusní hotely

Kep (Kambodža) - Staré koloniální vily v Kambodži získávají novou tvář. Tamní podnikatelé je totiž mění na luxusní ubytovací zařízení. Dříve v nich bydleli Rudí vůdci, teď tam jezdí movití turisté. Investice do turistické oblasti vyšla na víc než miliardu dolarů.

Přímořskému letovisku Kep v Kambodži se říká St. Tropez jihovýchodní Asie. Kep působí jako úkryt před městským ruchem. Většina z téměř tisíce vil, které tu byly postaveny, zchátrala a zbyly z nich jen holé zdi. Dnes ale některé zažívají obnovu a nachází také nové využití. Slouží pro ubytování turistů. Kep se tak stalo vyhledávaným letoviskem pro návštěvníky, kteří hledají klid i trochu luxusu.

„Je to úžasné místo se spoustou přírodní energie a jednoduchostí. Neexistují tu žádné nákupní centra, bary, noční kluby. Pro rodiny to znamená, že tu můžou strávit velmi příjemnou dovolenou,“ říká Stephane Arrii, manažer hotelu Villa Romonea. Ubytování tu ale není pro každého. Týdenní dovolená ve Ville Romonea vyjde asi na necelých třicet tisíc korun.

Kambodža je země v jihovýchodní Asii, asi dvakrát větší než Česká republika, sousedící s Vietnamem, Laosem a Thajskem. V zemi žije přibližně 14 milionů obyvatel a většina z nich jsou budhisté. Hlavní měnou je kambodžský riel. Symbolem země je chrám Angkor Wat, který se dostal i na státní vlajku. Hlavním městem země je PhnomPhen. Smutný věhlas si získala zejména vinou řádění Rudých Khmerů v letech 1975-1979, kdy byly vyvražděny na 2 miliony obyvatel (zhruba čtvrtina tehdejší populace).


Turisté si tento způsob ubytování chválí. „Je to opravdu velká vila se zvláštním stylem. Má pěkný výhled na Thajský záliv. Je tu vše, co potřebujete k relaxaci a k odpočinku,“ chválí hotel v Kepu belgický turista David Konenberg.