Der Spiegel: Eurozóna hrozí Řekům vyhozením

Berlín - Ministři financí eurozóny na svém posledním zasedání minulý týden v Bruselu podle německého týdeníku Der Spiegel pohrozili Řecku vyhozením z eurozóny. Oficiálně představitelé zemí, které platí evropskou jednotnou měnou, tvrdí opak a vylučují, že by se Řekové mohli vrátit k národní měně drachmě. Někteří analytici nicméně soudí, že evropští politici už plán odchodu Řecka z eurozóny připravují.

„Pokud bychom tajně hlasovali o udržení Řecka v eurozóně, drtivá většina by byla proti,“ varoval šéf ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker svého řeckého kolegu Filippose Sachinidise. Juncker podle důvěryhodných zdrojů německého týdeníku řekl, že volby, které se uskuteční 17. června, jsou poslední šancí Řecka. Pokud z voleb vzejde vláda, která se nepřihlásí k předchozím závazkům, tak je podle Junckera „po všem“ a Řecko bude muset eurozónu opustit.

Jaroslav Brychta, hlavní analytik X-Trade Brokers

„Já si myslím, že politici rozhodně něco v hlavě mají. Nevím, jestli se přímo tisknou drachmy, to si myslím, že ještě ne, ono to ani není zapotřebí, stačí eura v Řecku okolkovat. Ale jsem přesvědčen, že nějaký takový scénář bude zapotřebí.“


Jednání šéfů státních pokladen bylo údajně velmi napjaté i kvůli ostré kritice ze strany Portugalců a Irů. Obě země prý velmi těžce nesou, že Řekové nejsou schopni dodržet dohodnutý úsporný program. Irsko a Portugalsko, země čerpající mezinárodní finanční pomoc, dohodnuté podmínky navzdory všem problémům dodržují. Obavy z Řecka a jeho chování však tvrdě dopadají i na ně a investoři jim navzdory úsilí tamních vlád nevěří.

Dobré zprávy z Řecka

Podle víkendových průzkumů začala znovu posilovat konzervativní strana Nová demokracie a podle některých průzkumů má v tuto chvíli dokonce těsný náskok nad radikální levicí (SYRIZA). Lepší výsledky proevropsky orientovaných stran pravděpodobně odráží rostoucí strach řady Řeků z odchodu z eurozóny.

David Marek, analytik Patria Finance

„Problém Řecka není primárně euro nebo drachma, problém Řecka je, jak se vyrovnat s vysokým deficitem, respektive dluhem veřejných financí. A to se dá řešit jak s eurem, tak bez eura. Nejpravděpodobnějším scénářem je, že bude muset dojít ke snížení tohoto zadlužení, dalším odpouštěním dluhu, respektive bankrotem. A to, zda si pomůže krátkodobě zavedením své vlastní měny, nebo zda setrvá u eura, je opravdu vedlejší otázka.“


Jak by odchod Řecka z eurozóny zasáhl Českou republiku?

Odchod Řecka z eurozóny by znovuobnovil krizi na finančních trzích, která by se dotkla jak českých akcií a dluhopisů, tak i kurzu české koruny, na kterém jsou závislé hlavně exportní a importní firmy. Ohroženy jsou i české banky, přestože jsou konzervativní a podnikají velmi opatrně, obává se Marek.