Dvanáctiletá Kanaďanka je expertkou na finance, má statisíce fanoušků

Ontario – Dvanáctiletá Viktoria Grantová z kanadského Ontaria dostala přezdívku finanční génius. Také už získala renomé, jaké jí může závidět leckterý věhlasný ekonom – Viktoriina propracovaná kritika kanadského bankovního sektoru má na internetu stovky tisíc příznivců. A mnozí mladé ekonomce věští zářnou budoucnost.

Viktorie nabývá vědomosti neuvěřitelně rychle. Ve dvanácti toho ví o finančních trzích víc než většina dospělých. Grantovi totiž nejsou obyčejní rodiče – každý týden učí děti ekonomii a vysvětlují jim, jak prakticky fungují banky. Svou kritiku kanadských bank si Viktoria původně připravila do školy, její otec ji ale umístil na internet a stala se z ní senzace.

„Banky i vláda se spojily, aby se finančně obohacovaly na úkor běžných lidí,“ myslí si Viktoria. Řada ekonomů kroutí nad jejími argumenty hlavou, jiní jsou ale nadšení.

Není vlastně důležité, jestli Viktoriiny názory nakonec vyhrají. Tahle holka už má ve dvanácti letech ekonomický základ, o kterém si můžou mnozí nechat jenom zdát. A nechybí jí ani velké sebevědomí. „Nikdy nepochybujte, že malá skupina lidí může změnit svět,“ říká. Mladý ekonomický zázrak z Kanady se chce téhle zásady držet. A čeřit vodu, kdekoli to půjde.