Trh práce v USA je na prahu zotavení, lidem pomáhají rekvalifikace

Hartford – Americký trh práce se začíná vzpamatovávat. Podle průzkumu tamních firemních ekonomů letos nezaměstnanost klesne o desetinu procenta na 8 % a příští rok o dalšího půl procenta. Lidem bez práce pomáhají i speciální rekvalifikační kurzy. Ty nefinancuje jen vláda, ale i soukromé firmy.

Minh Nguyenová přijela před lety do Spojených států hledat svobodu a nový život. Nakonec ale zůstala dva roky bez práce. Teď je jednou z prvních účastnic speciálních kurzů v Connecticutu, které platí přímo firmy bojující s nedostatkem lidí. Zhruba třicet společností dalo dohromady 800 tisíc dolarů.

„Nezaměstnanost člověka změní. Ovlivní jeho osobnost, rodinu i lidi, se kterými se stýká. Lidé potřebují získat ztracenou sebedůvěru zpět,“ říká Joe Carbone, generální ředitel společnosti The Workplace. Jeho slova potvrzuje i samotná Nguyenová: „Když jste bez práce tak dlouhou dobu, přestanete si věřit. Myslíte si, že jste nezaměstnatelní.“

Nezaměstnaní trénují sebevědomí

Kurz spočívá v pětitýdenním školení, ve kterém se účastníci učí mimo jiné to, jak působit sebevědomě nebo jak sami sebe prodat. Poté dostanou pracovní místo. Pokud se po dalších osmi týdnech osvědčí, můžou v nové práci zůstat.

Kurzy cílí hlavně na starší lidi, kteří byli bez práce tak dlouho, že už jim stát nedává žádnou podporu. Ti představují pro americký trh práce největší problém. Z první várky devadesáti lidí jich práci natrvalo získalo šedesát.