Drahý benzin - krádeže z nádrží a přepadávání benzinek

Praha - Klesající cena ropy řidičům příliš nepomůže. Benzin i nafta totiž zlevňují jen pomalu. Nejžádanější Natural 95 se prodává v průměru za 37 korun a nafta za 36,40. Vysoké ceny mají za následek, že řidiči častěji ujíždění bez placení, případně kradou benzin přímo z nádrží. Vzrůstá také počet loupežných přepadení, zejména ve středních Čechách.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Jason Merritt

Cena ropy padá - zpráva, na kterou řidiči čekali. Barel se prodává už za méně než 90 dolarů, takhle nízko byla jeho cena naposledy loni na podzim. Podle analytiků však žádné velké zlevňování benzinu a nafty nebude. „Cena ropy sice klesá, ale také oslabuje česká koruna, takže to celkové zlevňování pohonných hmot pro české motoristy je nižší,“ tvrdí Boris Tomčiak, analytik ze společnosti Colosseum. 

„Odhaduji, že během následujícího měsíce by mohl nastat mírný pokles ceny, ale maximálně do jedné koruny,“ řekl Michal Roškanin, analytik ze společnosti PETROLmedia.

Kvůli drahému benzínu stoupá kriminalita

Vysoká cena přitom podle policistů vede k nárůstu kriminální činnosti. Například stále víc řidičů odjíždí bez placení. „Na naší čerpací stanici se to stane asi čtyřikrát až pětkrát do měsíce, na dálničních mnohem častěji,“ tvrdí Martin Melichar, majitel čerpací stanice v Mladé Boleslavi. 

V případě odcizení nafty nebo benzinu mají policisté hlášeno o 25 procent více případů a například středočeští policisté napočítali od začátku roku o třetinu více loupežných přepadení benzinek. „Postih za loupežné přepadení s nožem v ruce je obrovský, oproti zisku v řádu několika tisíc. Přijde mi to jako naprostá hloupost, ten člověk musí být zoufalec,“ komentoval poslední přepadení své benzinky Martin Melichar. 

Video Reportáž Lucie Komňacké a Jakuba Linky
video

Reportáž Lucie Komňacké a Jakuba Linky

Nádrže zaparkovaných aut zloděje lákají

Stále víc zlodějů taky krade naftu a benzin přímo z nádrží zaparkovaných aut. „Mají svoje pumpy, oddělají zátku, vycucnou benzin a než se stačíte zvednout, jsou pryč,“ popsal smutnou praxi řidič kamionu Stanislav Hynek. „Naše firma nás zabezpečila tím, že nám namontovala do nádrží taková sítka. Tím pádem do nich nestrčí tu hadici, aby naftu vytáhli,“ komentoval situaci řidič kamionu Petr Jindra.