Británie chce v případě pádu eura omezit příliv cizinců

Londýn – Evropa se pomalu, ale jistě připravuje na to, co bude, až odejde Řecko z eurozóny. Například britská ministryně vnitra Theresy Mayové přiznala, že tamní vláda už připravuje plány, které by měly omezit příliv Řeků a jiných lidí ze zemí Evropské unie v případě, že by došlo k pádu jednotné měny eura. V současné době existuje volný pohyb pracovních sil v rámci celé EU s výjimkou nových členských zemí jako je Rumunsko a Bulharsko. Rozhovor s Mayovou přinesl britský internetový portál The Telegraph. Na případný pád společné měny se chystá i Česko. Podle premiéra Petra Nečase už vláda ve spolupráci s Českou národní bankou připravila možnosti, jak na takovou situaci reagovat. Jasno bude velmi brzy, opakované volby budou v Řecku už 17. června.

Podle The Telegraph rostou v Británii obavy, že pokud by Řekové museli opustit euro, znamenalo by to prakticky jeho krach a miliony lidí by přišly o práci. Krize by se rychle rozšířila do dalších zemí, které mají problémy, jako je Španělsko, Irsko a Portugalsko. Británie je přitom považována za bezpečné místo, protože má vlastní měnu. 

Vláda v Londýně už „začala zkoumat trendy“, aby zjistila, zda imigrantů z krizí ohrožených zemí přibývá, řekla ministryně vnitra Theresa Mayová. Zatím podle ní nic nenasvědčuje tomu, že by jich bylo více, dodala ale, že „se dá těžko říct, jak se to vyvine v následujících týdnech“.S největší pravděpodobností mezi nástroji, jak si poradit s přílivem imigrantů z krizí sužovaného kontinentu, by byla omezení pro lidi hledající práci. Museli by žádat o víza do Británie. Portál připomíná, že řada zemí využila možnosti omezit příchod cizinců na svůj trh práce v době, kdy do Evropské unie vstoupily země jako Polsko nebo Česká republika. Britský premiér už dříve řekl, že jeho vláda vytváří krizové scénáře pro případ pádu eura. Týká se to třeba evakuace britských občanů z Řecka v případě, že by tam vypukl chaos. 

Británie není sama, záchranné plány připravuje polovina členů EU. Pozadu nezůstává ani Česko. V České národní bance vznikají scénáře co dělat, pokud by se naplnily černé předpovědi. „Konkrétní kroky jsou v podstatě připravené,“ potvrdil premiér Petr Nečas (ODS). Přesné obrysy krizového scénáře nechce nikdo z politiků prozradit. Nechtějí strašit veřejnost, ale hlavně záleží na tom, jak zlá by situace opravdu byla.

Bankovní sektor Česka by ale v případě vystoupení Řecka z eurozóny v ohrožení nebyl. „Český bankovní systém je naprosto stabilní. Nejsme zemí eurozóny, české banky jsou ve velmi slušné kondici, neohrozilo by to vklady,“ ujistil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Politici i analytici se obávají spíš propadu ekonomiky v Eurozóně a tím pádem i v Česku. Mohlo by to prohloubit krizi důvěry na finančních trzích a s tou by přišlo ochladnutí ekonomiky eurozóny, na jejíž poptávce je česká ekonomika závislá, dodal Kalousek.

Taky v Praze se politické špičky shodnou, že ideální by bylo, aby Řecko dál eurem platilo. I když premiér přiznává, že tomu už příliš nevěří.