Japonsko a Čína začnou se svými měnami obchodovat přímo

Tokio – Japonsko a Čína začnou od pátku obchodovat své měny na burze přímo. Dosud se jako mezičlánek používal americký dolar. Nová dohoda má upevnit finanční vazby mezi oběma zeměmi, které jsou zároveň dvěma největšími ekonomikami v Asii, posílit jejich vzájemnou obchodní výměnu a v neposlední řadě posílit pozici jüanu v mezinárodním byznysu.

„Provádění transakcí bez užití měny třetí země bude levnější a také sníží riziko nepřesného vyúčtování ve finančních institucích,“ uvedl japonský ministr financí Džun Azumi. Na podpoře přímého obchodování s vlastními měnami bez nutnosti stanovovat směnný kurz prostřednictvím třetí měny dolaru se představitelé obou asijských zemí dohodli v prosinci.

„Je to součást širší strategie Číny - omezovat závislost na dolaru,“ uvedl hlavní ekonom Dariusz Kowalczyk z finanční společnosti Crédit Agricole CIB v Hongkongu. „Japonský jen si vybrali proto, že mezi oběma zeměmi existuje významná obchodní výměna,“ dodal. Pro Čínu by mělo být jednodušší uzavírat obchody i v dalších asijských měnách.

Čínská centrální banka upozornila především na výhody, které má oznámený krok přinést. Zlepší se podle ní vzájemný obchod, rozhodnutí ale souvisí i se snahou podpořit roli jüanu jako vypořádací měny pro obchodní a finanční transakce.

Naomi Fink, analytička Jefferies

„Ve srovnání s dohodou o volném obchodu je přímá směna měn poměrně malá úprava. Sama o sobě charakter trhu nezmění, ale otevírá cestu k té velké ekonomické spolupráci.“


Vzhledem k tomu, že odpadne dolarový mezičlánek, který se až dosud ke stanovování kurzu jenu vůči jüanu používal, měl by se snížit i takzvaný spread, tedy obchodní pásmo, v němž se kurz pohybuje. Pomoci by to mělo i Japonsku, které v březnu uvedlo, že koupí čínské státní dluhopisy v objemu zhruba deset miliard dolarů (více než 200 miliard korun).

Přímá výměna peněz mezi Japonskem a Čínou nejspíš přinese efekt i za oceánem. Analytici předpokládají, že povede k oslabení amerického dolaru. To Američané vítají, protože slabší dolar by mohl přispět k oživení ekonomiky Spojených států.