O spořící státní dluhopisy je menší zájem než loni

Praha - Drobní investoři si dnes naposledy mohou v rámci jarní emise objednat spořicí státní dluhopisy. Jenže tato forma investice se, zdá se, v Česku už okoukala. Od 10. května, kdy začal jejich prodej, eviduje ministerstvo financí objednávky dluhopisů pro občany za více než 15 miliard korun. V podzimní emisi však nakoupili cenné papíry za více než 20 miliard korun a ministerstvo muselo emisi předčasně ukončit. Přesto je ministerstvo s dosavadním průběhem jarní emise spokojeno.

Na podzim se po spořících státních dluhopisech určených zejména občanům jen zaprášilo. Nyní už tak atraktivní nejsou - možná proto, že investoři, kteří o ně měli zájem, nakoupili už v prvním kole. Zájem je slabší i přesto, že ministerstvo financí rozšířilo okruh investorů, kteří si mohou tento typ dluhopisů pořídit. Širší je i nabídka - přibyl například sedmiletý dluhopis úročený podle míry inflace. „Ten zájem byl logicky o něco menší než při té pilotní, protože při té pilotní zákazníci nevěděli, jestli se bude ještě někdy nějaká emise opakovat,“ doplňuje ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministerstvo financí je přesto s jarní emisí už nyní spokojené. „Již jsme splnili cíl, který jsme si stanovili ve strategii financování státního dluhu v rozmezí 10 až 20 miliard korun na jednu emisi. S výsledkem jsme proto spokojeni a emisi plánujeme zopakovat na podzim,“ podotýká Kalousek.

Spořící dluhopisy umožnují rozdělit financování dluhu mezi více subjektů

I když je o dluhopisy menší zájem než loni, může být ministerstvo spokojené i podle analytiků. „Myslím si, že ministerstvo může být s požadovaným objemem spokojeno a pozitivem je i fakt, že se mu daří rozprostřít svoje financování mezi více subjektů,“ podotkl analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Dluhopisy je možné pořídit na 397 pobočkách České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a J&T Banky. V rámci jarní emise spořicích státních dluhopisů mají drobní investoři největší zájem o diskontovaný dluhopis se splatností 1,5 roku. Ten si dosud objednala téměř polovina všech zájemců. Zájem o novinku v podobě protiinflačního dluhopisu má necelá desetina investorů.

Další emise bude na podzim

Poptané cenné papíry musí investoři zaplatit do 7. června. Dluhopisy pak vydá ministerstvo 12. června. Nákup dluhopisů, jejich správa, výplata i reinvestice úrokového výnosu jsou zdarma. Další emisi za deset až dvacet miliard korun plánuje MF vydat na podzim.

Video Reportáž Vandy Kašové
video

Reportáž Vandy Kašové