Co vadí podnikatelům? Zbytečné kontroly či omezení paušálů

Brno - Podnikatelům vadí velké množství kontrol souvisejících se snahou státu postihovat nelegální zaměstnávání na živnostenský list a takzvaný švarcsystém. Kritizují také některá avizovaná opatření vlády, například sedmiprocentní solidární přirážku k dani z příjmu fyzických osob pro lidi s příjmy nad 100 tisíc korun či omezení daňových paušálů pro osoby samostatně výdělečně činné. Zástupci firem se dnes setkali na sněmu Hospodářské komory v Brně s ministrem sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09) a ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09).

 

Podnikatelé podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela potřebují pružnější zákoník práce, který zjednoduší systém pracovních povolení a zaměstnávání. „Nový systém, o kterém chceme diskutovat, je o tom, ať všichni platí daně, ale mohou si jednoduchým způsobem najímat pracovníky, které potřebují na 14 dní nebo na měsíc,“ uvedl Kužel. „Pokrývač potřebuje mít volnou pracovní dobu pro ty, kdo k němu nastupují na léto, ale pro zimní měsíce pro ně nemá práci,“ dodal.

Petr Kužel, prezident Hospodářské komory:

„Diskutovali jsme dnes s panem ministrem Drábkem o možnosti dalšího zjednodušení zákoníku práce, a to hlavně v oblasti krátkodobého zaměstnávání nebo sezónního zaměstnávání. Naše právní oddělení a naši odborníci připravují tzv. modifikovaný systém – nebudeme ho nazývat švarcsystém – který předloží Hospodářská komora cca do jednoho měsíce ministrovi práce a sociálních věcí.“


Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) ale dnes v Brně řekl, že jeho resort chce nelegální zaměstnávání nadále tvrdě postihovat. Stát podle něj od začátku roku potrestal zaměstnavatele a zaměstnance v několika stovkách případů. „Většina z nich není pravomocně ukončená. Jsou i případy, kdy byly ukládány pokuty v řádu milionů korun, ale není to zatím hromadně,“ uvedl Drábek. Podle něj postihy, které mohou dosáhnout až hranice deseti milionů korun, musejí mít odstrašující účinek.

Video Studio ČT24: Vstup Hedviky Dědkové
video

Studio ČT24: Vstup Hedviky Dědkové

Zákony se mění příliš rychle

Dalším z kritizovaných opatření je plánované omezení daňových paušálů. „Daňové paušály představují výrazné snížení administrativní zátěže a jejich zrušení by bylo především u nejmenších podnikatelů velmi zatěžující. Vláda se ve svém programovém prohlášení navíc zavázala celkovou odvodovou zátěž pro OSVČ nezvyšovat,“ uvedl Kužel.

Podle něj se navíc velkou rychlostí mění v ČR zákony. „Soudci a podnikatelé jsou na tom úplně stejně, velkou rychlostí se ten zákon musíme naučit. Jinak přijde úředník a dá nám pokutu za to, že jsme něco nevykonali,“ řekl Kužel.

Podnikatelé chápou škrty, které vláda naplánovala. „Vadí nám ale, že stát nesáhl na své náklady, ale od nás se to chce,“ poznamenal Kužel. Podle něj je možné státní rozpočet zatížit výdaji na dopravní infrastrukturu, která je nedostatečná. Navrhl využít například zisk státního podniku Lesy ČR. „Velký fenomén jsou evropské fondy, které neumíme využívat,“ dodal Kužel.