Rehn a Draghi vyzvali politiky k akci na záchranu eura

Brusel – Chcete-li zabránit rozpadu eurozóny, jednejte! Vyzývají představitelé evropských institucí politiky. Podle eurokomisaře pro měnové záležitosti Olliho Rehna je nezbytné, aby státy eurozóny vedly zodpovědnou fiskální politiku a ekonomicky více spolupracovaly. Podle šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho si zase politici musí ujasnit, jak by mělo euro v budoucnosti vypadat, a této představy se držet.

„Potřebujeme nefalšovanou kulturu stability a velkou společnou kapacitu, abychom zabránili šíření nákazy,“ prohlásil Rehn. „Nebudeme schopni překonat naše problémy emisí společných dluhopisů bez současné fiskální udržitelnosti,“ dodal.

Draghi: ECB nemůže suplovat nedostatečnou aktivitu politiků

O východiscích krize dnes v Evropském parlamentu hovořil i prezident Evropské centrální banky Draghi, podle kterého si musí evropští lídři ujasnit, jakou představu mají o budoucnosti eura. To považuje za nejlepší krok, který by mohli udělat pro podporu růstu. Evropská centrální banka podle něj nemůže vyplňovat vakuum, k jehož vzniku vedla nedostatečná aktivita politiků.

Mario Draghi

„Naši lídři musí ujasnit jejich vizi eura v příštích letech, jak by měla eurozóna vypadat.“


Mario Draghi
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Michael Probst

O posílení propojení států v měnové unii budou jednat šéfové států a vlád na příštím summitu EU na konci června. Jednat se bude například o vytvoření bankovní unie, společné finanční supervize či společných bankovních zárukách. „Plánujeme se podívat na další kroky, které potřebujeme k přiblížení k plné ekonomické unii, k dokončení měnové unie,“ upřesnil předseda Evropské komise José Barroso ve středu.