Květen opět překonal rekord v počtu osobních bankrotů

Praha - V ČR bylo v květnu vyhlášeno 1 524 osobních bankrotů, což je o 154 bankrotů více než v předchozím měsíci. Je to zároveň opět nejvyšší počet od ledna 2008, kdy je podle insolvenčního zákona možné osobní bankrot vyhlásit. Na vině je růst zadlužení domácností spolu s nejistými ekonomickými vyhlídkami. A přestože počet vyhlášených osobních bankrotů roste, počet podaných návrhů se již tři měsíce po sobě snižuje. Vyplývá to z analýzy společnosti CCB (Czech Credit Bureau).

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Hynek Glos

„Meziročně se počet osobních bankrotů zvýšil o 64 procent, což je poměrně vysoká dynamika, nicméně nižší než v předchozích letech,“ uvedla analytička CCB Věra Kameníčková.

Dlužníci podle Kameníčkové podávají návrh na osobní bankrot ve fázi, když už nejsou schopni se se svými finančními závazky vypořádat. Slibují si od něj, že pokud splní všechny podmínky obsažené v návrhu, tak po pěti letech dosáhnou svobody – to znamená, že budou považováni za osobu bez dluhů a bez závazků.

Češi už se osobní bankrot „naučili“, i to přispívá k růstu

„I když se počet návrhů na osobní bankrot v posledních dvou měsících snižoval, počet vyhlášených osobních bankrotů roste. Růst zadlužení domácností spolu s nejistými ekonomickými vyhlídkami, pomalý růst mezd a udržování nezaměstnanosti na poměrně vysoké úrovni ve srovnání s předchozím obdobím, to vše přispěje k dalšímu růstu osobních bankrotů v letošním roce,“ upozornila Kameníčková.

Věra Kameníčková, analytička Czech Credit Bureau, v rozhovoru pro Studio ČT24:

„Typickým adeptem na osobní bankrot je muž ve věku 35 až 39 let z Karlovarského kraje a podle údajů agentur, které dlužníkům pomáhají s vypracováním návrhů na osobní bankrot, má spíše nižší vzdělání a podprůměrnou mzdu. To, že je to muž, není až tak podstatné, protože v rámci domácnosti je to většinou muž, kdo žádá o půjčku.“


Zároveň ale dodává, že v současné době je rostoucí počet osobních bankrotů vyvolán i tím, jak roste povědomí lidí o této možnosti řešení neutěšené dluhové situace. Také se zvyšuje počet institucí, které lidem pomáhají a navrhují jim řešit situaci právě cestou osobního bankrotu.

Nejvíce bankrotů na Ústecku, nejméně na Vysočině a na Zlínsku

Z regionálního hlediska bylo v květnu vyhlášeno nejvíce osobních bankrotů v Ústeckém kraji, a to 203 případů. Na Ústecký kraj připadá také nejvyšší počet vyhlášených osobních bankrotů za posledních 12 měsíců (celkem 1 919 případů). Nejnižší počet osobních bankrotů byl v květnu vyhlášen v Kraji Vysočina a ve Zlínském kraji (37, respektive 42 osobních bankrotů).

Celkový počet insolvenčních návrhů se snížil

Celkový počet insolvenčních návrhů v květnu klesl proti předchozímu měsíci o 22 případů na 2 652. Za tímto vývojem stály insolvenční návrhy na spotřebitele, jejichž počet se podruhé za sebou snížil, tentokrát o 95 na 1 940. Informovala společnost Creditreform. Ve srovnání s květnem 2011 je po přepočtu na počet dní v měsíci počet insolvencí téměř o třetinu vyšší. Počet insolvenčních návrhů za leden až květen 2012 je o 23 procent vyšší než za stejné období loni.

Přes květnový pokles insolvencí spotřebitelů jsou jejich celkové počty stále rekordní. Při srovnání pěti měsíců loňského a letošního roku je letos počet insolvenčních návrhů vyšší o 46 procent.

Pro další období Creditreform neočekává ve vývoji insolvenčních návrhů výrazné zlepšení situace. „Vzhledem k vysokému zadlužení domácností a dalším plánovaným restriktivním opatřením vlády se zvyšuje nejistota jak v podnikatelském sektoru, tak na trhu práce. To se odrazí v hospodaření firem i v ekonomické situaci domácností,“ odhadla společnost.

Video Studio ČT24: Rozhovor s Věrou Kameníčkovou
video

Studio ČT24: Rozhovor s Věrou Kameníčkovou